BA Sportprodukter AB
Ansvarar för försäljning, marknadsföring och kundservice av K2, Line, Full Tilt, Atlas, Tubbs och Falkes produktsortiment i Sverige.
Varumärken
- Full Tilt - Alpina pjäxor.
- K2 - Alpint: Skidor, pjäxor, stavar, hjälmar. Snowboard: Brädor, bindningar, boots, hjälmar. Inlines: Inlineskates, skydd, hjälmar tillbehör.
- Line - Alpina skidor och Stavar.
- Atlas - Snöskor.
- Tubbs - Snöskor.
- Falke - Kläder, underkläder, strumpor, barnkläder.
Artiklar
- Skridskor på hjul går som tågetSuget efter inlinesmodeller bara ökar. Nu senast är det amerikanska varumärket Rollerblades som känner av ett högt tryck från både butiker och konsumenter.
- BA Sportprodukter blir agent för FalkeSvenska BA Sportprodukter, med bas i Täby utanför Stockholm, förstärker nu sin varumärkeskorg med tyska klädföretaget Falkes produkter.
- K2 satsar på pist nästa säsongFreeridespecialisterna K2 gör nu en satsning på pistskidor inför säsongen 20/21. Enligt svenska K2-gänget är ambitionen att "röra om i grytan".
- K2 anställer pjäxguruK2 växer, och för att hinna med anställer de Henrik Enarsson. Hans bakgrund som boot fitter av rang gör att han kommer att jobba mycket med K2:s satsning på pjäxor.
- Fylld med glädjeK2 är lite av pionjärerna inom korta, breda brädor med mycket sväng. Tanken är att behålla samma volym som en traditionell bräda men göra brädan kortare för att den ska bli livligare och samtidigt göra den bredare för att den ska bära bra i lössnö men också för att den ska kunna kantas extremt mycket i pist utan att skorna tar i snön.
- K2 Simple PleasuresFylld med glädje
- Falkes strumpa för bättre greppTyska Falke har utvecklat en strumpa som ska göra att foten inte rör sig i skon vid snabba löpningar eller kvicka riktningsförändringar. Den används just nu under fotbolls-EM av flera spelare.
- K2 ger sig in i volymsegmentetNär K2 lanserade sina pjäxor för tre år sedan gick de in i toppen av pyramiden. Nu är de redo att bredda sig nedåt mot komfortpjäxor där volymen är större. Både för foten och vad det gäller försäljningen.
- Applåder till K2K2 har länge varit starka på damskidor men till nästa säsong tar de i ännu mer. Hela 17 modeller finns nu för tjejerna.
- Ny logga, ny skidkonstruktion och ny fabrikK2 har inte bara stora nyheter bland sina produkter utan även en ny logga och en ny fabrik.
- Provkör K2 och gör skillnadNu kan skidåkare kombinera nöje med nytta i skidbacken. När de testar ett par K2 skidor under K2:s och BMW:s gemensamma skidtest skänks nämligen en slant till Barncancerfonden.
- K2 Sports i köpartagenK2 Sports har slutit ett avtal om att förvärva Squadra som tillverkar och marknadsför konfektion för cykling och triathlon. K2 äger sedan tidigare Zoot Sports som också säljer triathlonutrustning.
- En idé som barNäst efter snö är after ski det som är mest förknippat med skidåkning. Därför är det helt logiskt att det nu finns två K2 Skiers Bar i fjällen.
- K2 är redo för en ny vinterK2s monter på Ispo är alltid en snackis. I år hade det byggt upp ett scoutläger för att visa att de är minst sagt redo för en ny vinter.
- Världsnyhet från FalkePå Ispo lanserar Falke det allra senaste inom underställ – Falke Air Insulation. En fiber med kristaller som reflekterar kroppsvärme och en helt ny stickteknik.
- K2 Sverige är pjäxfokuseradeK2 släpper i vinter sina första egenutvecklade pjäxor. Det är varumärkets största satsning på 25 år. För att poängtera tyngden av satsningen valde K2 Sverige att sätta ihop Sveriges främsta pjäxproffs med K2:s produktexpert för en heldag med fokus helt på pjäxor.
- Lyckad lansering av K2 pjäxorNär K2 Sverige stängde orderböckerna kunde konstatera att lanseringen av pjäxor blev väldigt lyckad. Den svenska kvoten är slutsåld och det kommer att bli svårt att komplettera i vinter.
- K2 köper Backcountry AccessK2 har köpt fjällsäkerhetsföretaget Backcountry Access. Förvärvet är en del i K2s plan att bli en heltäckande leverantör inom outdoor.
- K2 presenterar sina första pjäxorRedan för ett år sedan avslöjade K2 att de höll på att utveckla egna pjäxor. Nu är de klara och fokus har varit att ta fram en pjäxa med bättre kraftöverföring.
- K2 Ultra DreamRocker hela vägen
- Madshus Ultrasonic ClassicEn kärnfull skida
- K2 EntitySe upp i backen, hårt skal på nacken
- K2 pjäxor till nästa vinterK2 kommer att visa upp sina första alpina pjäxor på Ispo i slutet av januari men det dröjer ända till 2013 innan de landar i butik.
- K2 Snowboards ska växa i SverigeK2 har dragit igång en satsning för att öka sin snowboardförsäljning i Sverige. Ansvarig för att ratta denna satsning är norrmannen Marius Sommer som tidigare varit internationellt snowboardproffs för K2.
- K2 Side ShowRolling Skis
- K2 MaiaRulla lite grönare på en skena av bambu
- Generationsskifte hos K2BA Sportprodukter som säljer K2 i Sverige gör ett generationsskifte. Andreas Håkansta lämnar Interski och Head för att tillsammans med Marcus Pupp köpa in sig i BA Sportprodukter och på sikt ta över ansvaret för K2 i Sverige.
- Falke RU3 Control
Vid längdåkning rör sig fotleden och foten hela tiden och då skapas det friktion mellan sko och fot. En strumpa med bra passform och material är helt nödvändig för att undvika skavsår och kalla fötter. Falke RU3 Control är en strumpa med väl valda komponenter som ser till att fötterna mår fint. Perfekt passform med…
- K2 AftershockSkidan som rockar
- Falke yoga och fitnesskollektionFör yogande ballerina
