Bolagsnytt – pressreleaser

    Scantrade Scantrade  Ulricehamn 2020-01-13   Uppdaterad organisation från 1 januari 2020. Uppdatera dina kontakter:   Brandmanagers / Key account    UMBRO/ FIBRA / PROLINE Stefan Danielsen 070-818 96 31 stefan.danielsen@scantrade.se NORDICA / THERMIC / LOWA / ROLLERBLADE Peter Engström 070-335 00 03 peter.engstrom@scantrade.se TECNICA / BLIZZARD / SIDAS Klas Vennersten 070-937 01 88 klas.vennersten@scantrade.se SMITH…

 

 

Bolagsnytt - pressreleaser
Scantrade

Scantrade 

Ulricehamn 2020-01-13

 

Uppdaterad organisation från 1 januari 2020. Uppdatera dina kontakter:

 

Brandmanagers / Key account 

 

UMBRO/ FIBRA / PROLINE
Stefan Danielsen
070-818 96 31
stefan.danielsen@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / LOWA / ROLLERBLADE
Peter Engström
070-335 00 03
peter.engstrom@scantrade.se

TECNICA / BLIZZARD / SIDAS
Klas Vennersten
070-937 01 88
klas.vennersten@scantrade.se

SMITH
Tobias Norling
070-509 43 91
tobias.norling@scantrade.se

 

Säljare

UMBRO / FIBRA / PROLINE Södra
Daniel Andersson
070-335 17 36
daniel.andersson@scantrade.se

UMBRO / FIBRA / PROLINE Mellan+Stockholm
Jonas Sandberg
070-335 95 13
jonas.sandberg@scantrade.se

UMBRO / FIBRA / PROLINE Norr
Benke Engström
070-577 04 18
benke@engstrom.net

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Södra
Peter Engström
070-335 00 03
peter.engstrom@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Mellan+Stockholm
Klas Vennersten
070-937 01 88
klas.vennersten@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Norr
Tobias Norling
070-509 43 91
tobias.norling@scantrade.se

Skofack LOWA / THERMIC / SIDAS Södra/Mellan/Stockholm
Fredrik Lindmark
070-643 58 58
fredrik.lindmark@scantrade.se

Skofack LOWA / THERMIC / SIDAS Norr
Benke Engström
070-577 04 18
benke@engstrom.net

 

Kundtjänst

Dennis och Emma
031-335 01 50
order@scantrade.se

 

Ekonomi

Lotta Nilsson
031-335 01 50
lotta.nilsson@scantrade.se

 

VD

Jonas Georgsson
070-630 00 48
jonas.georgsson@scantrade.se

 

Scantrade Scandinavia AB är leverantör för den svenska och finska sportbranschen. Bolaget har i dag ansvaret för varumärkena Umbro, Nordica, Blizzard, Tecnica, Lowa, Rollerblade, Thermic, Smith, Sidas, Polaroid, Fibra och Proline. Man har huvudkontor i Ulricehamn och ingår i Scantradegruppen. Läs mer på www.scantrade.se .

Relaterat företag i Sportregistret

  • Scantrade Scandinavia AB

    Scantrade Scandinavia AB vill erbjuda ett brett sortiment av innovativa varumärken och produkter i utvalda kategorier, från elit till motionär. För att göra detta arbetar vi idag med fem olika fokuskategorier; Alpine, Bike, Outdoor, Team och Sport & Lifestyle. Inom varje kategori finns välkända varumärken: Alpine: Nordica, Sidas, Smith, Therm-ic Bike: Fibra, Northwave, Rollerblade Sidas, Selle Italia, Smith Outdoor: Lowa, Sidas, Sigg, Therm-ic Team: Fibra, Proline, Sidas, Umbro Sport & Lifestyle: Rollerblade, Sidas, Sigg, Smith, Umbro

[ajax_load_more seo="true" single_post="true" single_post_id="23836" single_post_order="previous" single_post_target="#main" post_type="post" scroll_distance="-500" pause_override="true"]