Under våren, i det populära Överby Shopping-området, öppnar XXL ett nytt varuhus. Minst 30 nya XXL-medarbetare, inklusive varuhuschef ska anställas, skriver XXL i ett pressmeddelande.
På över 2 000 kvadratmeter, varav 1 800 är säljyta, kommer XXL att erbjuda sitt utbud åt sina kunder i Trollhättan. Detta blir XXLs 31:a varuhus i Sverige.
– Trollhättan har länge varit en drömlokalisering för oss, säger Anders Lindblom, Sverigechef på XXL. Här möter vi en stad med ett starkt föreningsliv och stort intresse för både sport och friluftsliv. Vi ser att Sverige befinner sig i ett positivt ekonomiskt trendskifte, och vi vill vara med och bidra till att stärka regionens möjligheter att njuta av en aktiv livsstil året om, fortsätter han.
MER LÄSNING: Innebandy 24 öppnar butik i Bromma
Butik och verkstad i ett
Det nya varuhuset kommer att erbjuda XXLs fulla koncept, med avdelningar för bland annat fotboll, löpning, racketsport, friluftsliv, jakt, skidåkning och cykling. Det ska också finnas en verkstad för cykel- och skidservice.
– Vi vill att produkterna vi brinner för, ska hålla bra över tid. Därför kan du alltid lämna in dem på service och reparation hos oss. Nya som gamla, oavsett vart du köpt dem. Vi både slipar och vallar tillsammans med en rad andra servicetjänster när det kommer till vinteraktivitet. Och såklart har vi också service och reparation av cyklar, fortsätter Anders Lindblom, Sverigechef på XXL.
Inget konkret öppningsdatum har kommunicerats ut, men Sportfack håller dig uppdaterad.