1 kommentar
Lena: jag har ingen kommentar.
Med hösten i antågande ökar behovet av synlighet i mörker. Svenska företaget Trackinvent har tagit fram fyra olika sprayer som reflekterar ljus vid belysning.
Enligt Nationalföreningen för trafiksäkerhetens främjande (NTF) inträffar 40 procent av alla trafikolyckor där gående är inblandade när det är mörkt ute. Med andra ord är det ingen underdrift att påstå att det är bra att synas om man rör sig i trafikerade områden när det är mörkt.
– Det är bara 20–30 procent av befolkningen som använder reflexer regelbundet, säger Anders Wellving på Trackinvent. Våra produkter ger folk möjlighet att på ett enkelt sätt applicera en reflekterande spray på kläder eller produkter som saknar egna reflexer och vid tillfällen då en löst hängande reflex kan vara störande som till exempel vid löpning.
I utbudet ingår fyra olika sprayer: Light Metallic, Invisible Bright, Sparkling Grey samt Horse and Pets. Light Metallic är en spray som fastnar permanent och lämpar sig för användning på till exempel cyklar, barnvagnar, kajaker eller cykelhjälmar. Invisbible Bright och Sparkling Grey har något skilda egenskaper men båda är tänkta att användas på textilier och försvinner i tvätten. Horse and Pets är som namnet antyder avsedd för djur. Även den försvinner vid tvätt.
Nyligen inledde Trackinvent ett samarbete med Wenaas Sport og Fritid som kommer att sköta all distribution till sportbranschen. Redan nu har Trackinvent avtal med Intersport men på sikt vill företaget nå ut ännu bredare.
– Vi vill få full geografisk täckning i Sverige och skapa efterfrågan i konsumentledet, säger Anders Wellving. Målsättningen är att våra sprayer ska vara det naturliga valet för alla som vill öka sin synlighet i mörker och att de blir lika självklara produkter som impregneringssprayer.
Svenska Naturkompaniet planerar lansering i Norge och kommer under året att öppna både e-handel och butiker på den norska marknaden. VD Henrik Hoffman ser stora möjligheter med expansionen.
Sedan i september förra året har det tisslats och tasslats. Idag släpps outdoorprodukterna där TNF och Gucci gjort gemensam sak. Och en sak är säker – det är långtifrån storrutigt, svartgråttgrönt eller prispressat.
För alla prenumeranter och nyhetsbrevsläsare: Vi lottar ut 50 biljetter till tyska Ispomässans Expodel 1-5 februari till våra mest trogna läsare. Först till kvarn gäller.
Tack alla engagerade läsare som gav oss inspel för att vaska fram finalisterna i Gear of the year, 2020. Här är de tre som valts ut i varje kategori, och som tävlar om vinnartiteln. Omröstningen rullar även som en popup på sajten och antalet röster växer varje dag. Här har du hela listan - vi vill gärna ha in din röst senast den 27 januari. Hjälp oss kora 2020 års vinnare!
Snö och kyla, aningen längre dagar och ett vaccin som är på väg ut. Det kanske är nu det vänder? Svensk Handels senaste barometer visar en svag ökning av handlarnas framtidstro.
Fotbolls-EM 2021 och en miljardindustri inom sportprodukter har precis fått en lika framtidsinriktad som tung deltagare. Sportfack har bilderna på fotbollsskorna från – Tesla.
Pro Ski Intro-dagarna som skulle ha hållits i Vemdalen 25-28 januari ställs in. Arrangören Svenskt Sportforum hoppas nu istället på att genomföra Inköpsdagarna i Åre under vecka 12.
Den nya pandemilagen som nyligen klubbades igenom i riksdagen innebär en hel del nya regler för butikshandlarna. Länsstyrelserna ska hantera tillsynen och kan kräva ut nödvändig dokumentation, samt ge böter om reglerna inte följs.
Garmin är ny majoritetsägare av GEOS Worldwide och dess dotterbolag. Förvärvet får anses som mycket strategiskt då Garmins populära nödtelefon Inreach är kopplat till GEOS GPS-spårning.
2020 var ett speciellt träningsår. Friskis & Svettis, som satsade på uteträning och onlinepass, listar nio träningstrender de tror får genomslag under 2021.
Det minskade antalet kunder inom den fysiska butikshandeln under pandemin har gjort att stölderna har minskat kraftigt. Det visar Svensk Handels senaste Trygghetsbarometer.
År 2020 var ett gastkramande år som till stor del präglades av coronavirusets framfart. Effekterna för handeln slog åt alla håll, både upp och ner. Samtidigt fick vissa sporter rekordmånga utövare. Vi listar 10 trender från året som gått, varav flera kommer göra avtryck även 2021.
Varumärket YMR Track Club har ridit bra på löparboomen under coronaåret 2020. Försäljningen har fördubblats i jämförelse med 2019. Nu provar de sig fram även med fysiska återförsäljare.
Året började utmanande för norska Aclima, men slutade med en omsättningsökning på 20 procent. Nu har de använt sina nya kunskaper för att ta fram en balaklava, riktad till de alpina skidturisterna.
Hockeygiganten Bauer ser en tydlig koppling mellan ökad kunskap och ökat sälj. Nu skalar de upp satsningen "Bauer University" under 2021. Här berättar marknadschef Marcus Johnsson om planen med utbildningen.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Få Sportfacks nyhetsbrev gratis varje vecka!