Uniqlo till Stockholm

Det har ryktats ett tag att den japanska klädjätten är på väg till Stockholm. Nu är det klart att de öppnar under hösten i klassiska Sverigehuset.

Uniqlo är världens tredje största klädkedja efter Zara och H&M. De har en väldigt sparsmakad design som kan jämföras med den nordiska, och de har ganska stor kollektion för plagg i gränslandet mellan sport och street. Så även om det inte handlar om direkt sportmod, så kommer de att bli en konkurrent till sporthandeln.

Butiken i Stockholm hamnar i det så kallade Sverigehuset. Lokalen är i fyra plan och på totalt 1 580 kvadratmeter. Läget är bästa tänkbara – mitt emot NK och granne med Apples planerade butik i Kungsträdgården.

– Vi är oerhört stolta och känner en stor ära inför vår lansering i Sverige under 2018, året som också innebär 150 år av diplomatiska relationer mellan Japan och Sverige, säger Tadashi Yanai på Uniqlo. Vår introduktion på den svenska marknaden innebär också vår första etablering i Norden vilket stämmer väl överens med våra planer på fortsatt expansion i Europa. Sverige är en av världens mest innovativa nationer, och är ett land som uppskattar såväl teknologi som design och är ledande inom modern livsstil. Jag hoppas att det svenska folket kommer att ta till sig vårt koncept LifeWear och göra det till sitt.

Uniqlo är mitt inne i en stor Europasatsning, där de redan har öppnat i England, Frankrike, Spanien, Ryssland, Tyskland och Belgien.