Branschorganisationen Cykelbranschen fortsätter att satsa. Närmast står Cykelakademin för dörren i januari och samtidigt pågår redan planeringen inför Cykelns dag i maj.
För Cykelbranschen, som tidigare hette FOG (Svenska Cykelfabrikant och grossistföreningen) är hösten en tid då flera projekt går parallellt. Arbetet med att få in nya medlemmar, såväl återförsäljare, leverantörer som internethandlare pågår ständigt. Organisationen har i år fått in fem nya, tunga aktörer som Intersport, Team Sportia, Sportson, Cykloteket och EcoRaid.
– Tidigare hade vi väldigt strikta regler om vem eller vilka som överhuvudtaget kunde bli medlemmar. Men nu vill vi bredda organisationen vilket vi har gjort. I framtiden kanske till och med företag som Biltema eller Clas Ohlson kan bli aktuella. Det är aktörer som förr ansågs vara helt omöjliga att ha i vår organisation, säger Joakim Stenberg på Cykelbranschen.
Det viktiga för organisationen är idag att alla de aktörer som sysslar med cyklar och cykelförsäljning ska vara representerade i Cykelbranschen. Det som sysselsätter Joakim Stenberg just nu är också planeringen av Cykelakademin. Det handlar då om en utbildning för butiksanställda om bland annat skivbrosar, elcyklar och stötdämpare.
– Det är tredje året som vi arrangerar Cykelakademin och jag är väldigt glad över det intresse som utbildningen har väckt. Det blir precis som förra året fyra olika utbildningstillfällen, berättar Joakim Stenberg.
Städerna där Cykelakademin kommer att arrangeras är precis som i år, Malmö, Göteborg och Stockholm. Utbildningen kommer att äga rum i slutet av januari och början av februari.