Drygt 200000 handelsanställda fick i förra veckan ett nytt handelsavtal. Det nya avtalet värderas till 6,8 procent på tre år enligt arbetsgivarparten Svensk Handel.
Det nya avtalet innehåller löneökningar på sammanlagt 1700 kronor i månaden över tre år. Avtalet beräknas beröra ungefär 225000 anställda i privata butiker och på lager. Svensk Handel bedömer att lönekostnadsökningarna för medlemsföretagen kommer att landa på 7,8 procent. Men samtidigt innehåller avtalet en hel del kostnadsbesparingar, bland annat att ingångslönerna bara höjs med 85 procent av de totala löneökningarna. Därmed landar den totala ökningen av arbetskraftskostnaden i linje med märket 6,8 procent.
Avtalet ger en utökad utfyllnad av föräldrapenningen vid föräldraledighet till sex månader, istället för dagens tre. Den förändringen gäller från 1 januari 2014. En annan förändring med det nya avtalet är att det blir tydligare att arbetsgivarna i butik måste förhandla innan de anlitar bemanningsföretag.
Både Svensk Handel och LO-facket Handels uppgav att de var nöjda med avtalet.