Udda metod ger ökad försäljning

Intresset för ihopfällbara cyklar ökar i Sverige. På företaget GSC-trade har man tagit till okonventionella metoder för att marknadsföra sina ihopfällbara Brompton-cyklar.

För Lars-Åke Fredberg ligger de engelska Brompton-cyklarna varmt om hjärtat. Han tog över agenturen för några år sedan och levererar de ihopfällbara cyklarna till ett tjugotal återförsäljare runt om i landet. Han säljer dem också själv i sin butik, Gamla Stans Cykelbutik i Stockholm. Intresset för Brompton-cyklarna har ökat kraftigt de senaste åren.

–          Brompton har tillverkats i England i över 30 år men först nu börjar konsumenterna få upp ögonen för dem här hemma. Försäljningen i Sverige har tredubblats de senaste två åren. Vi säljer själv nästan hälften här i vår butik i Gamla Stan, säger Lars-Åke Fredberg.

Till en början försökte Lars-Åke marknadsföra Brompton-cyklarna på traditionellt sätt med reklam och annonser i tidningar. Men efter att ha tänkt till, valde han att istället satsa på en mer udda metod för att få kunderna att lära känna varumärket.  

–          Cykeln gör inte sig på platt papper, man måste kunna känna och se på den. Så vi satsade pengarna istället på att vara med på två mässor och det är båtmässorna i Göteborg och Stockholm.  Mässorna lockar mycket folk som kan ha användning av en sådan ihopfällbar cykel, säger Lars-Åke Fredberg.

Den udda marknadsföringsmetoden har gett önskat resultat. Det visar försäljningssökningen de senaste åren med alla tydlighet.