Två små butiker blev en stor

I Jönköping fanns en liten skatebutik i KFUM och en longboardbutik på nätet. Istället för att kämpa mot varandra slog de sig ihop och öppnade en butik på A6 Köpcentrum.


Två små butiker blev en stor
Surf och wakeboard får också plats.

Strax intill en av huvudentréerna till A6 Köpcentrum öppnade Boardlife sin första butik i början av maj. Boardlife.se hade funnits som nätbutik i flera men nu har de alltså tagit steget och öppnat en fysisk butik.

– Jag drev Sappy Skateboards parallellt med mitt jobb på KFUM och hade en liten butik i deras lokaler, berättar Mats Ohlanderso är en av delägarna i den nya butiken. Det var roligt men det var inte rätt plats att driva en butik. Samtidigt hade Stefan Bodin byggt upp en longboardbutik på nätet och en dag satte vi oss ned och pratade. I stället för att slåss mot varandra gick vi ihop och blev en komplett skatebutik på nätet och öppnade den här butiken på A6.

Det är dagen efter premiären när jag kommer förbi. Stora flaggor viftar utanför butiken för att alla besökarna till A6 ska se att det har öppnat något starx intill huvudentrén. Butiken är oerhört välfylld och hårdvaran tar upp halva butiken. Longboards och skateboards dominerar men där finns också ett hörn med vattensport – wakeboards och surfbrädor. Resten av butiken är fylld med kläder och skor och det är den delen som ska få de vanliga besökarna på A6 att besöka Boardlife.

– Skateboardåkarna når vi genom vår nätbutik och genom att ryktet sprids mellan åkarna men hela grejen med att öppna en butik i ett stort köpcentrum är att kunna nå en större målgrupp och för dem är det främst kläder och skor som är intressanta.

Två små butiker blev en stor
Halva butiken är hårdvara och halva är kläder och skor.


Några av de klädvarumärken som finns i butiken är Wesc, Neff, Volcom, Sweet, Hurley och Adidas. Plus självklart kläder från skatemärken som Santa Cruz, Independent och Spitfire. På hårdvarusidan är det en stor blandning med longboards från Loaded, Sector 9, Madrid, Original med flera och vanliga brädor från Sweet, Creature, Anti Hero och deras två egna märken Sappy och Boardlife.

– Senare i sommar kommer vi dessutom med vårt egna longboardmärke Dinavien, berättar Stefan Bodin som är longboardfantasten i duon som driver Boardlife. Namnet är sprunget från ordet Skandinavien och är Sveriges första högkvalitetslongboardmärke fast med skillnaden att brädorna inte kommer att kosta skjortan. Produkterna tillverkas i USA och grafiken kommer inte lämna någon oberörd.

Stefan kommer att fortsätta att ansvara för nätbutiken medan Mats har tagit tjänstledigt i ett år från sitt jobb på KFUM för att ansvara för butiken på A6.