Nu är det klart vem som ska efterträda Jochen Zeitz som Pumas nye vd. Det blir 32-årige Franz Koch som ansvarat för Pumas globala strategi och varit en av Jochens närmaste män.
Franz Koch föreslås av Pumas styrelse att bli bolagets nye vd nu när Jochen Zeitz efter 18 år som vd går vidare inom PPR-koncernen och blir ansvarig för hela sport- och Lifestyledelen.
Franz är en 32-årig tysk som jobbat på Puma sedan 2007. Han har varit ansvarig för Pumas globala strategi och varit med när bolaget arbetat fram sin senaste femårsplan. Han har också hunnit med att jobba med att optimera de olika kollektionerna, se till att förvärv har kommit in i Pumaorganisationen och tittat på hur Puma kan ha en hållbar utveckling i efterdyningarna av den senaste finanskrisen.
Med andra ord kan han Puma riktigt bra.
– Med sin exceptionella analytiska förmåga och känsla för förnuft har Franz varit en av de drivande krafterna bakom Pumas nya strategi och han har kraftigt bidragit till Pumas rekordförsäljning 2010, säger Jochen Zeitz i ett pressmeddelande.
Puma säger vidare att de studerat en mängd vd-kandidater från många olika länder och företag innan de bestämde sig för Franz Koch. Förutom Franz kompetens innebär en internrekrytering att ledarbytet blir så smidigt som möjligt.