Det blev succé direkt för Svenskt Sportforum som arrangör av Stockholm Outdoor Dagar. Antalet utställare ökade med över 150 procent och över 200 besökare tog sig ut till Fiskartorpet i Stockholm under mässans tre dagar i mitten av augusti.
Stockholm Outdoor Dagar har med åren blivit något av en institution i den svenska outdoorbranschen. Men till skillnad från tidigare upplagor var det i år inte utställarna själva som arrangerade mässan utan branschföreningen Svenskt Sportforum som årligen även arrangerar Swesport och Åre Inköpsdagar.
Inför mässan satsade Svenskt Sportforum hårt på marknadsföring för att få dit så många butiker och leverantörer som möjligt. Satsningen gick hem.
– Ja, det blev en väldigt lyckad mässa. I år hade vi 49 utställare jämfört med förra årets 18 och även antalet besökare ökade, säger Rodney Hiram, projektledare för Stockholm Outdoor Dagar på Svenskt Sportforum.
Det utökade utställarantalet gjorde att mässan i år erbjöd besökarna leverantörsmontrar i två tält samt i Fiskartorpets tornrum. Men trots tillväxten hade mässan sin vanliga informella atmosfär och avslappnade stämning. Alla besökare som Sportfack pratade med hade mycket gott att säga om arrangemanget. Det enda negativa som framkom var att vissa upplevde sig ha för lite tid för att gå igenom alla montrar fullt ut.
– Vi fick väldigt mycket positiv feedback från flera håll. Vi hade även en utländsk journalist här från Sporting Goods Intelligence (internationell sportbranschtidskrift) som var väldigt överraskad och imponerad av storleken på den svenska outdoormarknaden, säger Rodney.
Redan nu står det klart att Svenskt Sportforum kommer att arrangera mässan även nästa år. Flera av årets utställare har redan anmält sitt intresse.
– De exakta detaljerna är inte klara men det kommer definitivt att bli en mässa. Flera av dem som hade tornrummen vill stanna kvar, Columbia ville fördubbla sin monterstorlek och jag har fått förfrågningar från utställare som inte var med i år men som besökte mässan och imponerades. Det är väldigt positivt och ett bevis på att årets mässa var lyckad, säger Rodney.
Av: Magnus Reithner