I våras passerade Intersport Sverige fyra miljarder i omsättning för en 12-månadersperiod. För at fira det bjöd de in personal och partners till en jättefest.
Det var klädsel kavaj och laddad partystämning från start när Intersport firade att de passerat fyra miljarder i omsättning. Runt 850 personer hade tackat ja till inbjudan och bland annat kom hela personalen från Arvidsjaur och Jönköpingsbutikerna hade chartrat två bussar och kom med runt 100 personer.
När kedjans vd Fredrik Johansson äntrade scenen prick klockan 20.00 bröt jublet ut och efter ett kort tal där han uppmanade alla närvarande att festa även för de som inte kunde komma föll draperiet och ett after-skiband drog igång festen. Personalen i butiker från Ystad till Haparanda hade övat in en dans som de släppte loss i och sedan rullade det på i ett vansinnigt tempo.
Under middagen var det dags för några längre tal. Först ut var kedjans ordförande Stefan Jacobsson:
– Jag vill tacka er alla för ett fantastiskt jobb och ni ska vara stolta och gå med rak rygg över det jobb ni gör varje dag, sa Stefan. Idag ska vi fira fyra miljarder men imorgon börjar jobbet med att nå nästa milstolpe – 5 miljarder – och det ska gå fort.
Det sista var en passning till Intersports vd Fredrik Johansson som direkt svarade att det ska ta max två år innan det är dags för nästa fest.
– Det har varit några fantastiska år för mig på Intersport, sa Fredrik när det var hans tur på scen. Vi ställer höga krav på alla i kedjan och det är en av hemligheterna bakom våra framgångar. Höga krav triggar vinnarinstinkten och här inne finns det bara vinnare idag.
Efter Fredriks tur var det Franz Julens tur i strålkastarljuset. Franz är vd på Intersport International i Schweiz och han sa att Intersport Sverige är kedjans bästa land.
– Intersport Sverige omsätter 4 miljarder kronor på nio miljoner invånare, sa Franz. Det ska jämföras med Tyskland som med 83 miljoner invånare omsätter två miljarder kronor. Ni har också en unik sammanhållning i kedjan och det gäller även era relationer med leverantörerna. Inget annat land gör ett så bra arbete som ni i Sverige.
Värdar för festen var Maria Akraka och dansaren Daniel Da Silva. De kunde bland annat bjuda på några presenter från Adidas och Puma. Puma hade tagit dit ett gäng parcourkillar som gjorde ett bejublat framträdande med hopp och volter mellan och över borden. Adidas å sin sida gratulerade med tre bollvirituoser som freestylade loss på scenen.
Adidas bjöd även på ett fantastiskt pris i form av en resa till finalen i fotbolls-VM. Alla på festen kunde delta genom att sms:a in svaret på hur mycket den nya fotbollsskon F50 väger. Tävlingen var inte speciellt svår eftersom Aidas hade en monter med skon och affischer i massor med skons vikt. När det var dags att avslöja vinnaren gick Adidas vd Henrik Bunge upp på scen tillsammans med Fredrik Johansson. Det var knäpp tyst i salen när Fredrik slog numret till vinnaren och strax bröt jublet ut vid Enköpingsbordet. Vinnare var Daniel Shorooi och han kunde bara säga att det hela var helt sjukt. Han kommer nu att få se finalen tillsammans med Fredrik och Henrik.
Det var en fantastiskt rolig fest som fortsatte långt in på småtimmarna.