Svenska sportkonfektionsmärket Tenson har ny ägare. Nyligen köpte holländska Unlimited Sports Group (USG) Tenson av Norrwin Group.
USG är den ledande aktören inom sport, outdoor och lifestyle i Holland, Belgien och Luxemburg och omsätter drygt 3 miljarder kronor om året. Koncernen äger fyra butikskedjor i Holland och Belgien, marknadsför ett flertal egna varumärken samt är i flera länder generalagent för varumärken som Le Coq Sportif, Helly Hansen, Champion, Diadora och Under Armour.
– Det är en av norra Europas största sport- och outdooraktörer så det är en väldigt intressant firma att bli en del av. Det känns väldigt, väldigt kul, säger Johan Lövqvist, vd Tenson.
Tenson är ett anrikt svenskt företag som grundades i Varberg i början av 1950-talet. Under början av 2000-talet har företaget haft det motigt men sedan något år tillbaka pågår ett hårt arbete för att vända trenden. Bland annat har företaget inlett ett samarbete med kände svenske artisten Petter samt lanserat sin första marina kollektion på 30 år.
– Vi har haft det tufft men har kämpat hårt under det senaste året för att få ordning på kollektionen och göra varumärket betydligt yngre och ge det mer attityd. Och det kommer vi att fortsätta med. Den nya ägaren innebär inte några förändringar i kollektionen eller i organisationen, säger Johan Lövqvist.
Tensons nye ägare är nöjda med förvärvet. I ett pressmeddelande säger vd:n Jos Gillebaard att Tenson passar mycket bra in i USG:s verksamhet.
– Varumärket är starkt och kompletterar våra befintliga varumärken inom outdoor, marin och ski. Vår bedömning är att Tenson har en oerhörd potential både på befintliga och på nya marknader, säger Jos Gillebaard.
I och med försäljningen av Tenson är det endast Lundhags som ligger kvar i Norrwin Group som ägs av Wallenbergkontrollerade investmentbolaget EQT. I slutet av förra året sålde Norrwin Five Seasons till den ursprunglige grundaren Gunnar Johansson.
I Sportfack nummer fyra som utkommer i slutet av månaden finns en längre artikel om Tensons nya stil.
Av: Magnus Reithner