Stadium satsar på Nike Sportswear

Nike öppnar under våren speciella ytor för streetkollektionen Nike Sportswear på åtta utvalda Stadiumbutiker. Först ut är Stadium Sergel i Stockholm.

Stadium har sedan länge haft ett nära samarbete, bland annat drev Stadium tidigare Nikes konceptbutik i Stockholm. Nu fördjupar de samarbetet ytterligae när Nike öppnar shop-in-shops för streetkollektionen Nike Sportswear i åtta utvalda Stadiumbutiker. Först ut är Stockholm med butikerna på Sergelgatan, Drottninggatan och i Täby Centrum. Därefter är det dags för Stadium XXL i Göteborg och Stadium Södergatan i Malmö.

– Genom samarbetet med Stadium och de nya Nike Sportswear ytorna vill Nike differentiera sättet att presentera olika produktkategorier i butik, säger Jeanette Francke som är PR-ansvarig för Nike Sweden. Nike Sportswear är en lifestylelinje rotad i Nikes passion för sport. Ett 38-årigt sportarv kombineras med design från streetkulturen och teknisk innovation från sportvärlden.

Varje yta kommer att vara på cirka tio kvadratmeter och inredningen i ek ska knyta an till gamla gymnastiksalar med trägolv och ribbstolar. Totalt ska åtta Nike Sportswearytor inredas under våren.

Stadium satsar på Nike Sportswear Stadium satsar på Nike Sportswear