Danska leverantören Outdoor Extreme Sports har ny säljrepresentant i Sverige. Sedan årsskiftet är det Christian Bohman med förflutet från Addnatures outdoorbutiker som rattar verksamheten i Sverige.
I portföljen finns varumärkena Outdoorresearch, Westcomb, Littlelife, Lifeventure, Esbit och Lifesystems. Mest känt är amerikanska Outdoor Research som har ett brett utbud av outdoorprodukter och tidigare har funnits i Sverige i liten skala. Helt nytt på den skandinaviska marknaden är kanadensiska konfektionsmärket Westcomb. Littlelife marknadsför barnryggsäckar medan Lifeventure erbjuder reseryggsäckar, Esbit friluftskök och Lifesystems första hjälpen-kit.
Christian säger att Outdoor Extreme Sports i första hand kommer att rikta sig till medvetna och duktiga outdoor- och resebutiker. Han har goda förhoppningar om ett bra gensvar från butikerna.
– Outdoor Research har väldigt stor cred bland outdoorfolket och blir en nyhet samtidigt som det är en klassiker. Vi kommer med nya och fräscha produkter och det är precis sådana produkter som butikerna behöver, säger Christian till Sportfack.
Outdoor Extreme Sports svenska gren kommer med största sannolikhet att sitta i Fiskartorpet i Stockholm.
Av: Magnus Reithner