Det blir en god jul för landets sporthandlare. I alla fall tror Handelns Utredningsinstitut (HUI) det. HUI spår att försäljningen i sport- och fritidshandeln ökar med 6 procent jämfört med december förra året.
Det är den starkaste tillväxten i hela detaljhandeln. HUI skriver att sportbranschen utgör lågkonjunkturens undantag och har ökat kraftigt under de senaste åren. En starkt bidragande orsak till branschens tillväxt ligger i branschglidning. Sportbranschen har i flera år i ökande utsträckning satsat på konfektion vilket har gjort att den tagit andelar från kläd- och skohandeln.
Vidare menar HUI att sport- och fritidshandeln gynnats av den rådande hälsotrenden som väger tyngre än konjukturen. Fler än någonsin är till exempel anmälda till löpartävlingar och löparskor och funktionsplagg slår försäljningsrekord.
Detaljhandeln som helhet förväntas öka med 3 procent i december jämfört med samma månad förra året. Det skulle i så fall innebära att den totala decemberhandeln för första gången spränger 60-miljardersvallen och når upp till 61,3 miljarder kronor. Av dessa miljarder står sällköpsvaruhandeln för drygt 34,8 medan dagligvaruhandeln står för 26,4. Utslaget per invånare spenderar vi 6.575 kronor var i detaljhandeln under december månad.
Av: Magnus Reithner