Mångkulturella högtider gynnar handeln

Handlare som har god koll på mångkulturella högtider har mycket att tjäna. Det menar Svensk Handel som precis har presenterat resultatet av en undersökning i ämnet inom bland annat dagligvaruhandeln, konfektion, elektronik och hygien och hälsa.

Viktiga dagar är den första studien som behandlar invandrade konsumenters köpvanor, både i allmänhet och kring särskilda högtidsdagar.

Studien visar att det främst är dagligvaruhandeln som bäst uppmärksammar de helger som de större grupperna av invandrare firar. Svensk handel vill nu uppmuntra andra branscher att hålla lite extra koll på när till exempel ramadam, Eid al-fitr eller de 27 olika nyår som firas går av stapeln. De menar att det finns en stor köpkraft och särskilda preferenser hos den grupp av två miljoner människor som har rötterna från andra länder än Sverige.

– Det finns stora pengar att tjäna för de handlare som lär sig ta tillvara på de olika högtiderna, säger Meta Troell, omvärldsanalytiker på Svensk Handels i ett uttalande.

Meta Troell kommer fram till att det tveklöst är presenter till framför allt barnen i familjerna som står för den största kostnaden under ramadam och Eid al-fitr, bortsett från matinköpen. Hon menar att alla butiker med utbud som lockar barn kan har mycket att vinna på att uppmärksamma andra högtider än jul, påsk och midsommar.

Svensk Handel har tagit fram en mångkulturell almanacka som ger god överblick om mångkulturella högtider och firanden, samt ett inspirationshäfte som ger tips på hur man bäst skyltar och dekorerar inför dessa.