Skön stämning på mässan Boutique Fräsh

Berns Salonger är så långt ifrån den vanliga betongmässan du kan komma. Ändå är det på Berns som streetmodemässan Boutique Fräsh anordnas. Under kristallkronorna och mellan de guldmålade väggarna är stämningen precis så skön som den blir när alla trivs.

Det är trångt, musiken flödar från alla håll, baren är öppen och klädkoden är minst sagt avslappnad. Miljön kan inte bli bättre för de produkter som visas upp.

– Det har varit lite färre besökare i år än förra året, säger mässgeneralen Jonas Wiehager, men det är bara bra. De som har varit här har varit rätt butiker och det är det viktiga för utställarna.

Alla utställare jag pratar med håller med om att mässan har varit bra.

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh– Det har varit riktigt, riktigt bra, säger Charlotte Helmersson på Skate Out. Vi har vi valt ut de mer trendiga plaggen och skorna som vi visar upp här och vi har fått flera nya kunder på både Nikita och DC Shoes. Enda felet är att vi tycker att mässan ligger lite för sent. Vi har redan lagt våra beställningar till DC och Nikita vid den här tiden.

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh
Jonas Berglund på Mob Distribution hade smällt upp ett Sessionstält mitt på golvet och var riktigt nöjd med mässan.

– Vi har haft bokade möten med 23 butiker på dessa två dagar vilket är hur bra som helst, säger Jonas. Mässan sparar tid för både oss och butikerna och vi kan visa upp plaggen i rätt miljö. I år hade vi dessutom fått monterplatsen mitt emot WESC vilket gjorde att det kom ännu mer folk till oss. Vi är jättenöjda. Det som kan bli bättre är själva logistiken – det är svårt att skicka monterutrustning till Berns eftersom det inte finns några lagringsutrymmen, men som helhet är Berns ett skönt ställe.

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh
Thomas Löfgren från Junkyard och Svensk Skateboard Distribution var ständigt på språng mellan sin egen monter med Sweet Skateboard och andra montrar där han tittade på produkter till sin butik. I en kort paus hann han berätta att Sweet nu håller på att etablera sig i Europa och att märket har fått distributörer i flera europeiska länder.

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh
Christer Larsson på Borka Sport hade haft fullt upp hela mässan när jag störde honom i en paus mellan mötena. Förutom att visa upp sitt eget klädmärke Borka satsade han hårt på skomärket Circa som Borka började jobba med i somras.

– Intresst för Circa har varit fantastiskt stort, säger Christer. Vi har länge velat ha ett skomärke och det flyt vi har nu med en grym kollektion ihop med riktigt bra priser är helt underbart.

Vart jag än går är det lika positiva omdömen. Både utställare och besökare trivs på Berns, men frågan är om inte lokalerna snart blir för små. Förutom bottenplan ryms utställare även på balkongen och i rum en trapp upp. Mer plats finns inte och montergångarna är minimala. Mässan kan inte bli större och jag gissar att det blir ett svårt val för Jonas Wiehager och de andra arrangörerna av Boutique Fräsh att välja mellan större lokaler och att behålla den unika stämningen som Berns Salonger ger.

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh Skön stämning på mässan Boutique Fräsh Skön stämning på mässan Boutique Fräsh

Skön stämning på mässan Boutique Fräsh Skön stämning på mässan Boutique Fräsh