Rapport förutspår framtidens skidåkning

Ispo har tillsammans med SportKreativWerkstatt tagit fram en rapport om framtidens skidåkning.

Bakgrunden är klimatförändringen och den minskade skidförsäljningen och målet var att ta utifrån framtida förändringar ta fram lösningar för att behålla eller öka intresset för skidåkningen.

Rapporten pekar på fyra stora förändringar som kommer att ske:

” År 2050 kommer en tredejedel av Europas befolkning vara över 60 år. De äldre kommer att bli en allt viktigare målgrupp för skidindustrin.

” Experterna förutspår att medeltemperaturen kommer att stiga med en grad fram till 2020 och med ytterligare en grad till 2050. Det leder till att flera av dagens skidorter kommer att få stor brist på snö och därför kommer nya anläggningar på högre höjd eller på kallare platser att byggas.

” Kostnaden för tillverkning av konstsnö och drift av liftar kommer att öka kraftigt på grund av ökade energipriser. Det leder till högre liftkortspriser vilket kan utestänga flera av dagens utövare.

” Folk kommer att bli allt mer klimat- och miljömedvetna och därför måste vintersportanläggningar ställa om sig till en mer miljövänlig drift.

Rapport förutspår framtidens skidåkning

Rapporten pekar på några omställningar som skidbranschen måste göra. Den första är att nya marknader som Kina, Ryssland och Östeuropa har både berg och kunder och därför blir allt viktigare för skidföretagen. Den andra är att företagen måste positionera sig tydligare. Miljömedvetna åkare som söker en naturupplevelse har helt andra krav än adrenalinletande livsstilsåkare. Den tredje omställningen är att allt fler åkare kommer att vilja ha skräddarsydd utrustning efter just deras åkning och anatomi.

Till slut tar rapporten fram tre riktningar som branschen kan gå för att öka försäljningen:

Skidorter blir året-runt-orter
Dagens skidorter måste utveckla sina sommarktiviteter för att både öka sina inkomstmöjligheter och locka nya människor till bergen och där få dem intresserade av skidåkning. Skidföretagen måste bli mer involverade med skidorterna, även sommartid, för att nå kunderna när de är nära åkningen. Samarbeten mellan skidorter och utvalda skidleverantörer kommer att bli både vanligare och viktigare.

Rapport förutspår framtidens skidåkning

Skidåkning som naturupplevelse
Den miljömedvetne skidåkaren kommer att välja turåkning och toppbestigningar framför en skidort med liftar och konstsnö. Helt nya skidorter och hotell med miljöprofil kommer att växa fram de närmaste åren och de kan också locka helt nya människor till skidsporten. Självklart måste det finnas miljövänliga skidor och kläder för dessa kunder.

Skidåkning i städer
Rapporten spår att det kommer att byggas inomhushallar i de flesta länder i Europa. Främst kommer dessa att hamna i storstäder men det kan också hända att befintliga backar delvis byggs in med tak så att åkning kan ske året runt. Inomhushallar gör skidåkningen mer lättillgänglig och är ett viktigt sätt att locka nya människor till skidåkningen.

Rapport förutspår framtidens skidåkning Rapport förutspår framtidens skidåkning Rapport förutspår framtidens skidåkning