1 kommentar
Lena: jag har ingen kommentar.
Intersport i Kungens kurva är en av sju butiker som tvingas stänga.
Intersport får inte ihop siffrorna på sista raden. Det tvingar nu bolaget som driver bland annat de flesta Stockholmsbutikerna till extrema åtgärder. Fem butiker i huvudstaden stänger liksom två på landsorten.
Igår fick Intersport godkänt på sin rekonstruktionsplan i tingsrätten. Fordringsägarna hade inget att invända. Däremot räddar det beskedet inte sju stycken butiker som nu tvingas stänga. Det förklarar Intersports vd Marcus Wibergh för Market. Butikerna som får stänga har det gemensamt att hyresnivåerna är för höga när kunderna nu uteblivit under en längre tid.
Stangningar drabbar Stockholmsbutikerna i Märsta, Sickla, Vällingby, Kungens Kurva och en av butikerna på Drottninggatan (inte flaggskeppsbutiken på Sergels torg). Dessutom stängs Intersportbutiken i Kristianstad city samt butiken i Ingelsta i Norrköping.
– Vi kommer inte överens om rimliga nivåer med fastighetsägarna. Vi får se om vi kan komma tillbaka längre fram. Det här är bara början, men de första lägena där vi känner att vi inte når fram, säger Marcus Wibergh.
Intersport har nu 75 butiker och tre månader på sig att lösa rekonstruktionen. Risken att berörd personal varslas om uppsägning på grund av arbetsbrist är stor säger vd:n.
– Det är en utmaning att placera om personal i nuläget. Och det går inte att rädda alla jobb, vilket är det tråkigaste, säger Marcus Wibergh.
Tack alla engagerade läsare som gav oss inspel för att vaska fram finalisterna i Gear of the year, 2020. Här är de tre som valts ut i varje kategori, och som tävlar om vinnartiteln. Omröstningen rullar även som en popup på sajten och antalet röster växer varje dag. Här har du hela listan - vi vill gärna ha in din röst senast den 27 januari. Hjälp oss kora 2020 års vinnare!
Snö och kyla, aningen längre dagar och ett vaccin som är på väg ut. Det kanske är nu det vänder? Svensk Handels senaste barometer visar en svag ökning av handlarnas framtidstro.
Fotbolls-EM 2021 och en miljardindustri inom sportprodukter har precis fått en lika framtidsinriktad som tung deltagare. Sportfack har bilderna på fotbollsskorna från – Tesla.
Pro Ski Intro-dagarna som skulle ha hållits i Vemdalen 25-28 januari ställs in. Arrangören Svenskt Sportforum hoppas nu istället på att genomföra Inköpsdagarna i Åre under vecka 12.
Den nya pandemilagen som nyligen klubbades igenom i riksdagen innebär en hel del nya regler för butikshandlarna. Länsstyrelserna ska hantera tillsynen och kan kräva ut nödvändig dokumentation, samt ge böter om reglerna inte följs.
Garmin är ny majoritetsägare av GEOS Worldwide och dess dotterbolag. Förvärvet får anses som mycket strategiskt då Garmins populära nödtelefon Inreach är kopplat till GEOS GPS-spårning.
2020 var ett speciellt träningsår. Friskis & Svettis, som satsade på uteträning och onlinepass, listar nio träningstrender de tror får genomslag under 2021.
Det minskade antalet kunder inom den fysiska butikshandeln under pandemin har gjort att stölderna har minskat kraftigt. Det visar Svensk Handels senaste Trygghetsbarometer.
År 2020 var ett gastkramande år som till stor del präglades av coronavirusets framfart. Effekterna för handeln slog åt alla håll, både upp och ner. Samtidigt fick vissa sporter rekordmånga utövare. Vi listar 10 trender från året som gått, varav flera kommer göra avtryck även 2021.
Varumärket YMR Track Club har ridit bra på löparboomen under coronaåret 2020. Försäljningen har fördubblats i jämförelse med 2019. Nu provar de sig fram även med fysiska återförsäljare.
Året började utmanande för norska Aclima, men slutade med en omsättningsökning på 20 procent. Nu har de använt sina nya kunskaper för att ta fram en balaklava, riktad till de alpina skidturisterna.
Hockeygiganten Bauer ser en tydlig koppling mellan ökad kunskap och ökat sälj. Nu skalar de upp satsningen "Bauer University" under 2021. Här berättar marknadschef Marcus Johnsson om planen med utbildningen.
Ridebrain är en ny e-handelsplattform och digital marknadsplats för varumärken inom sport och outdoor. Nu investerar dessutom en sportbranschprofil i startupen.
Jackson Holes nya vd Eric Hammel siktar högt. Fram till 2025 har han som målsättning att Jackson Hole ska gå från "någon miljon" till att omsätta 100 miljoner kronor.
De nya underställen är uppbygga på två lager, ett mjukare mot kroppen och ett värmebeständigt ullager utåt. Tanken är att kombinera de två materialtypernas bästa egenskaper.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Få Sportfacks nyhetsbrev gratis varje vecka!
Som jag sa
Wiberg börja städa nu
Kan vara försent?
kommer inte överens om hyran: "Bara början"
Har inte råd att ha kvar butiker som går med förlust
De kommer att få stänga fler butiker tror jag
Jag älskar ordet "landsorten" som verkar beteckna allt utanför Stockholm, Göteborg och Malmö. På med gummistövlarna liksom.
Skulle gissa på nedan:
De kommer stänga ytterligare 10-20 butiker.
Personalen på centralkontoret kommer halveras.
Antalet leverantörer kommer minskas radikalt (många kommer inte vilja vara kvar).
De kommer fastna i ett rea-träsk (där de inte kan vinna. mot XXL).
Summa sumarum: Konkurs innan 2021 är slut.
Rea racet har dom varit fast i länge utan att driva en egen affärsidé det är klart man förlorar det när man ständigt är tvåa på bollen och inte försöker hitta en egen väg. Istället sparkar man ut allt som gjorde Intersport till en riktig sportaffär som hjälper folk på orten att sporta och inte bara klä sig snyggt.
Som fd köpman vid Intersport så konstaterar jag att vårdslösheten och sönderfallet av Intersport startade med Kinnes flytt av Taberg till Krokslätts fabriker i Mölndal. Till det så späddes "dumheterna på" genom att centrallagret utlokaliserades till privata aktörer. Lägg därtill de uppköp av de mest strategiska storstadsbutikerna (Stkhlm,Västerås,Gbg och Malmö) ifrån köpmännen - samtidigt som rättsprocesserna med Raketarna mfl pågick. Till det så har Intersport minskat ifrån 142 butiker 2008 till 75 butiker 2020.
Följderna av sönderfallet är att avståndet är för långt mellan utförarna och marknaden - så därför är man nu fullständigt "offside" pga att den "sittande VDn" tvingats hålla de krisande butikerna i storstäderna under armarna med koncernbidrag i form av "gratis varulager" och "gratis butiksinredning" sedan Lars Samuelssons tid. Till det så har de köpmän ute på landsorten som "skrikigt högst" också behandlats som storstadsbutikerna - tex Eslövs flytt till Stora Torg - vem bekostade den?!,,,
Enligt fd ägare idag BC så går Intersport bra iallafall den butiken han ansvarar för.
Vet inte vilken planet han lever på
Daxs att inse fakta Intersport
En fd ägare och nu BC tyder på att det är en mindre butik alternativt utanför storstads regionerna och dom går nog relativt bra pga låga hyror, personalkostnader och begränsad konkurrens.
Om jag inte minns fel så var det väl Fredrik J och inte Kinne som flyttade från Taberg till Krokslätt och la ut lagret, eller?
Beslutet att Taberg sälj-marknad och ekonomi togs av dåvarande styrelse och kort därefter fick Fredrik J lämna över VD stolen till Ekonomidirektören Nils-Olof Ehrstedt som ännu kortare därefter lämnade över "bollen" till Kinne som också initierade och drev frågan om att flytta centrallaget. Frågor på det?
Japp, Lagret flyttade till Landvetter sommaren 2012. Fredrik slutade på hösten 2012 och Kinne kom in precis efter det
PM där är du fel på det eftersom Fredrik J inte fick ISP styrelses förtroende att fortsätta redan hösten 2010 och blev ombedd och leta nya uppdrag för att säga upp sig på egen begäran. Det var också då Ehrstedt tog över VD stolen medans förhandlingar pågick med Kinne och ytterligare aspiranter ifrån JC och Nike.
Ja du LARSA, kanhända du har rätt, tog infon härifrån Sportfack, trodde den var korrekt. https://www.sportfack.se/artiklar/nyheter/20121126/intersport-ny-vd/
PM - Sportfack har gått efter pressmeddelandet som skickades ut i samband med Kinnes "övergång" medans jag har infon kring de inofficiella besluten som togs i styrelserummet. Men det kanhända att du inte visste.j
LARSA, den infon skulle man vilja ha lite då och då. Sen kan man ju undra varför man har en VD i 2 år som man inte har förtroende för. Man lär sig något nytt varje dag.
LARSA, skulle vara spännande att höra din åsikt varför Marcus fortfarande får vara kvar som VD? Vad har han egentligen gjort för Intersport förutom kommit med en hel del förskönande uttalande?
Rättelse från min sida, min avsikt var inte att låta nervärderande om Marcus, som utomstående vore det spännande att höra vad han har gjort. Det brukar komma fram både bra och dåligt om VDar, men här har det varit väldigt tyst.
Intersport har gått med stora förluster i många år, självklart blir jag nyfiken på hans arbete och även Intersports organisation.Hur mår dom och vad är egentligen deras planer.
Ledsen Glenn men där - varken kan eller vill jag yppa något om. Min personliga åsikt är dock att nästa ISP VD måste bli en fd köpman eftersom historien visar att när man har en tidigare handlare vid rodret så har ISP visat goda resultat.
Vad händer om alla som har blivit uppsagda säger nej till accordsförslaget angående lönen går Intersport i konkurs då?
Lästips för sportbranschens folk och de som är i hängmattan: i nummer 6 av Sportfack som når prenumeranter idag/imorgon intervjuas Marcus Wibergh stort över två sidor. Om framtiden för Intersport och hur han ser på möjligheterna till en bättre sådan. Glad sportsommar! /Mattias och övriga redaktionen
"Jag är förvånad att inte andra bolag nyttjar det här rekonstruktionsverktyget. Jag tror det är fler som skulle behöva det"
Häpnadsväckande kommentar, vad säger leverantörerna om detta?!
Bra fråga Oskar!!!
Men ingen svarar? Hallå, kom igen nu alla leverantörer, vad är er åsikt på riktigt?
Åsikten är väl lätt att räkna ut. Att sälja varor med 75% rabatt går inte för någon, dessutom är ackordet på redan framförhandlade netto/netto priser = fakturerat belopp. Att åka till Intersport och sälja in nya varor när man inte fått betalt för redan levererade varor känns skit! Helst vill inte ha mer med dem att göra helt enkelt. Klart att samarbetet påverkas negativt.
När ska övriga handlare fråga efter samma storlek på rabatt som leverantörer "stöttar" bolag i rekonstruktion? Klart jag förstår leverantörer - mina tidigare arbetsgivare - att man vill rädda det som räddas går, men samtidigt snedvrider man konkurrensen fullständigt. De handlare som sköter sig och betalar fakturorna "straffas" genom att konkurrenter genom ackord har köpt varan till ett ofantligt mycket lägre pris och rear ut på en marknad som är ganska liten. Tänk på alla varumärken som slåss om totalt 10 miljoner invånare. De flesta leverantörer pressas att hela tiden öka volymen vilket i slutändan leder till en ohälsosam handel. Hatten av till de, om dom finns, svenska leverantörer som säger till sin leverantör - vi kan inte öka mer i volym, vi måste hitta andra sätt att bli bättre.