Pelles utmaning har startat

Pelles utmaning av Martin på en halvmara fick många andra i sportbranschen att vakna. Totalt antog 34 olika stadier av soffpotatisar utmaningen och efter lottning är det dessa nio som kommer att utmana Pelle i Stockholm Halvmarathon den 11 september.

Pelles utmaning har startatPelle Jansson Sportfack Mannen som startade hela cirkusen har förvandlats till en väldoftande man i tights. Från att inte ha sprungit på allvar sedan 1997 har Pelle i skrivande stund ett träningsmål på 30 km i veckan. Målet är att klara Halvmaran på 1 timme 50 minuter.

Pelles utmaning har startatMartin Willners Sportfack Den utmanade. Martin sprang sin första mil förra sommaren och såg det som ett mindre mirakel. Sedan snön smält springer han ett par milrundor i veckan utan att ta ut sig. Målet är att klara av Halvmaran på 2 timmar.

Pelles utmaning har startatMattias Björklund Blossom Magazine Mattias antog utmaningen då han jobbade på Sportfack bara för att kunna slå kollegorna i något tuffare än att gå på lina. Han har redan sprungit en hel mara och ska kunna klara en halvmara på under två timmar.

Pelles utmaning har startatPeo Nilsson Magazinet Karlstad För Peo är en halvmara ren uppvärmning eftersom han springer ultratävlingar på upp till 60 km. Han tycker att det ska bli kul att springa ett stadslopp och ska försöka springa lite snabbare än han gör på ultraloppen.

Pelles utmaning har startatClaes Forsberg Svenskt Sportforum Claes kunde inte annat än anta utmaningen eftersom Svenskt Sportforum också har en utmaning och för att han inte längre kan skylla på blöjbarn. Claes har som längst sprungit 15 km i sträck tidigare.

Pelles utmaning har startatVincent Skoglund Fotograf Stockholm Vincent var den förste att anta Pelles utmaning och var därför garanterad en plats. Det är lite si och så (mest si faktiskt) med hans löpning men Pelles fanatiska träning kommer snart att få fart på Vincent också.

Pelles utmaning har startatStephan Näsberg Intersport Jönköping Under vintern har det mest blivit skidåkning för Stephan och nu när snön har smält är det cykling som gäller. Det ska bli en hel del löpning också och Stephan antog utmaningen för att han sporras av att träna i grupp.

Pelles utmaning har startatNina Torlén Simberg Wonderful Earth Shanghai Nina bor och jobbar i Shanghai och miljösituationen där gör att det bara blir löpträning inomhus på löpband. Hon är anmäld till en halvmara på kinesiska muren i maj så det här blir en bonus då hon flyttar tillbaka till Sverige.

Pelles utmaning har startatUlrika Hagberg Haglöfs Avesta Förra året genomförde Ulrika sin första triathlontävling och årets mål var en halvmara. Därför kom Sportfacks utmaning i helt rätt tid. Hon tränar 2-3 gånger i veckan och blandar löpning och simning för att klara av loppet.

Pelles utmaning har startatFredrik Bödker Sportson Kungsholmen Efter ett flertal planerade anmälningar till Vätternrundan och Lidingöloppet insåg Fredrik att enda chansen att få till det var att låta någon annan sköta anmälningen. Grundträningen har Fredrik från att cykla två mil till jobbet men nu ska löparskorna plockas fram.

Stort tack till Puma som ställer upp med startplatser åt alla tio.

Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat

Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat Pelles utmaning har startat