Skistars största satsning någonsin är inte en ny lift eller ens en helt ny anläggning. För 343 miljoner kronor bygger de en bad- och restauranganläggning som saknar motstycke i Sverige. Platsen är Lindvallen.
Lindvallens motto är ”Den aktiva barnfamiljens bästa fjällsemester”. Hittills har det inneburit bekvämt boende, välskötta backar och storskalig snötillverkning. Lagom till nästa säsong tar de sitt koncept till en helt ny nivå. Då öppnar Experium.
Experium är en multianläggning med bad, restauranger, 3D-bio och andra nöjen, men innan vi går in på vad som kommer att finnas i Experium ska vi reda ut varför denna satsning görs i just Lindvallen.
Jag är i Lindvallen med min familj några dagar i början av december för att komma igång med skidsäsongen i tid. Efter helgens skidtest står anläggningen nästan öde trots att vintern tagit ett fast grepp om fjället. Det är massor av snö och vackert som ett vykort. Mängden med snö är självklart bra för Lindvallens backar, men snö i kombination med hårda vindar gör att snön yr in i alla vrår på den stora byggarbetsplatsen strax bakom McDonalds. Experium börjar ta form, men den höga väggen vid vattenrutschkanan är inte på plats och det ställer till en del problem för byggnadsarbetarna.
– Vi ligger bra till med byggandet, säger Ronald ”Rulle” Söderhäll på Skistar, men just den väggen är en vecka försenad vilket inte är bra nu när snön vräker ned.
Rulle och Urban Jansson tar emot mig högst upp i Lindvallens Snöcenter för att berätta om Experium. Rulle har gått från att ansvara för shop, uthyrning och skidskola till att bli inköpare för hela Skistar. Han säger själv att han köper in allt från toalettpapper till badhus och han är minst sagt involverad i bygget och utformningen av Experium.
Än mer involverad är Urban som är vd för det nybildade Experium AB. Han har jobbat med projektet ända sedan det bara fanns i form av tankegångar hos Skistars ledning. Det var för 4-5 år sedan.
– Vi gör gästundersökningar varje år och den önskan som alltid ligger i topp är en badanläggning, säger Urban. Vi har en liten pool vid Gustavsbacken, men oftast är det så trångt där att det är ståplats. Vi vet också att många av våra gäster önskar ett större restaurangutbud. Med Experium kan vi ge dem båda sakerna plus en hel del till.
Huvudanledningen till att investera runt 350 miljoner kronor är alltså att göra dagens gäster än mer nöjda, men det finns många andra saker som talar för att Experium kommer att bli en bra investering.
Med Experium blir Lindvallen en året-runt-destination. All infrastruktur med boende och restauranger finns redan på plats och det krävs ingen matematikprofessur för att räkna ut att det vore bra att kunna utnyttja dessa tolv månader om året istället för bara fem som läget är idag.
Kombinationen Experium och allt det ett sommarfjäll kan erbjuda – vandring, cykling, fiske med mera – kan bli riktigt bra. Inte minst kan den kombinationen locka en hel del företag att förlägga sina konferenser eller en kick off till Lindvallen.
Ett tredje skäl till investeringen är det nya mångkulturella Sverige.
– Det finns väldigt många svenskar som inte har någon tradition av skidåkning, säger Rulle. Vi kan inte locka dem på vanligt sätt med skidåkning, snö och backnära boende. En badanläggning med spa är en helt annan sak. När de sedan väl är på plats kanske vi kan få några att prova på skidåkning och på så sätt få nya skidåkare. På lång sikt är detta kanske den största vinsten med Experium.
Så vad är då Experium?
Den stora grejen är badanläggningen som har tusen kvadratmeter vattenyta vilket är väldigt mycket. Där finns ett äventyrsbad med vågmaskin, strömmande vatten, belysning, 100 meter långa vattenrutschkanor med en fallhöjd på 15 meter, barnbassänger, bubbelpool och det stora dragplåstret – Flowrider. Flowrider är en slags konstgjord surfvåg och det blir den första av sitt slag i Sverige.
En trappa upp i badanläggningen finns en bastu- och spaavdelning med flera olika bastuvarianter och spabehandlingar.
– Vi kommer att köra unisex i bastuavdelningen, säger Rulle. Vi vet ännu inte hur det kommer att tas emot av gästerna men vi hoppas att det kommer att gå bra. En annan detalj är att gästerna kommer att kunna hyra Sentag-armband till sina barn i badet. Det är armband med en sensor som känner av ifall någon ligger still på samma djup i en bassäng och automatiskt skickar ett larm till badvakterna om vilken bassäng det gäller. Vi är först med det armbandet i Sverige.
I Experium finns även en bowlinganläggning, ett stort lekrum för barn, simulatorspel för lekfulla vuxna och en bio där filmer visas i 3D med den allra senaste filmtekniken. Plus ett stort restaurangtorg där det under lunchtid erbjuds mat från olika delar av världen och under kvällstid bjuds på temakvällar och artister. Alla åldrar och intressen ska kunna ha en rolig kväll eller dag på Experium är det tänkt.
– Vi ser investeringen i Experium som ett naturligt steg för vår satsning i Sälen, säger Ulf Eklöf på Stadium och Eklöf Invest. Vi har redan idag en stark närvaro i Sälen genom vårt ägande i Ski Lodge samt våra Stadiumbutiker. Vår strategi är att investera i anläggningar där familjer är aktiva tillsammans och vi är övertygade om att Experium kommer att erbjuda barn och vuxna något utöver det vanliga.
Driften av en anläggning i den här klassen kan göras mer eller mindre miljövänlig. I Experiums fall har de tänkt till där också och parallellt med bygget av aktivitetshuset byggs också ett fjärrvärmeverk som kommer att eldas med flis från sågverket nere i Fiskarheden. Spillmaterial blir till varmvatten och skratt i vattenrutschkanan. En av restaurangerna kommer dessutom att ha en klimatsmart meny med mycket närodlad mat.
Experium är en stor byggnad som ingen gäst i Lindvallen kommer att missa. Den ligger i anslutning till Snöcentret, med reception för alla gäster, som i sin tur är hopbyggt med Ski Lodge. Precis utanför Experium ligger Lindvallens barnskidområde, McDonaldsrestaurangen och 6-stolsliften Märtaexpress. Ingen kommer som sagt att missa Experium.
Byggnaden har formats av fjället med sluttande tak och mycket trä och sten i både konstruktion och interiör. De gigantiska limträbalkarna ger byggnaden en väldigt speciell stil och har fått internationell uppmärksamhet i arkitektkretsar.
Just nu är Experium en stor byggarbetsplats med nästan hundra snickare och hantverkare igång samtidigt. När byggnaden öppnar i december kommer runt 80 personer att jobba där och Experium ska som sagt vara öppet året runt.
– Förutom att erbjuda våra gäster något extra så kan Experium även erbjuda våra bästa anställda en möjlighet till året runt-jobb, säger Urban. Det gör att vi kan behålla vår bästa personal längre.
Urban räknar med runt en miljon besökare redan första året. Runt 150.000 av dessa hoppas de ska besöka badet men både Rulle och Urban tror att den siffran är lågt satt. Holiday Club i Åre har 200.000 badgäster varje år och eftersom Experium är större som anläggning och Sälen är större som turistmål är det troligt att 150.000 badgäster slås med råge.
Om ett år vet vi hur det blev. När mina barn såg vattenrutschkanorna var jag tvungen att lova dem att vi skulle åka dit när Experium öppnar. Jag är nog inte den enda föräldern som tvingas till det löftet den här vintern.
EXPERIUM Yta: 11.500 m2. Badyta: 3.000 m2. Vattenyta: 1.000 m2. Bowlingbanor: 12. Restaurangplatser: 800. Bioplatser: 50. Antal besökare per år: 1 miljon. Antal badande per år: 154.000. Investering: 343 Mkr. Investerare: Skistar 50 % och Eklöf Invest 50 %.