Klättermusen inför miljömärkning

Klättermusens miljöarbete klättrar vidare under våren när de inför miljömärkning och återvinningssystem.

Klättermusens miljöarbete klättrar vidare under våren när de inför miljömärkning och återvinningssystem. Sedan tidigare har de ett starkt miljöengagemang med bland annat fokus på återvunnet material i sina produkter. Sedan 2007 sätter de av en procent av omsättningen för olika miljöprojekt inom programmet Miljösupport.

Det nya miljömärkningssystemet Eco-index mäter hur miljövänliga produkterna är utifrån tio kriterier. Enligt Peter Askulv, grundare och vd för Klättermusen är syftet med märkningen att självkritiskt berätta för konsumenten hur långt de nått med miljöarbetet.

– Vi vill inte vänta på lagstiftning eller att myndigheter ska ta fram den perfekta miljömärkningen. Eco-index är inte ett perfekt system men det är tillräckligt bra för att vara användbart och konsumentupplysande, säger Peter.

Produkterna ställs mot tio miljökriterier som vardera ger ett poäng vilka därefter räknas samman och vägs mot en maxpoäng. Kriterierna berör bland annat produktens livslängd, nedbrytbarhet och återvinningsförmåga.

För varje kollektion räknas ett genomsnittligt Eco-index ut och den retroaktiva beräkningen sedan 2006 visar att kvoten förbättrats från 23,7 procent till 61,2 procent.

Vid sidan av detta lanserar de även återvinningsprogrammet rECOver där kunden får pant på 1,5,10 eller 20 Euro för gamla plagg som lämnas tillbaka till butik.

Varje plagg har från och med 2009 en etikett fastsydd inuti som anger pantvärdet. De pantade plaggen blir sedan nya kläder och ryggsäckar men är produkterna däremot inte totalt utslitna skänks de till välgörenhet.

Klättermusen inför miljömärkning Klättermusen inför miljömärkning Klättermusen inför miljömärkning

Klättermusen inför miljömärkning