Att uttrycka sin personlighet blir både viktigare och lättare för de som tränar fitness. Mer detaljer, lager-på-lager och funktionsmaterial med lyxiga gulddetaljer är också det som gäller 08/09.
Fitness går en skön höst/vintersäsong till mötes. Allt från plaggens material och de teman designers och utvecklare inspirerats av, till färger, detaljer på plaggen och skärningen i toppar, tröjor och byxor, gör att inköpare kan se fram emot en spännande och mjuktuff fitnessframtid. Mjuktufft eftersom fokus på kläderna blir kläder att trivas i. De ska inte märkas på insidan utan följa kroppens rörelser, vara lätta, följsamma och snabbt transportera bort fukt från kroppen. På utsidan är det tvärtom, plaggen ska absolut inte maskera bäraren bland träningsredskap och träningskompisar. Med ett undantag – killar på gym kommer fortsätta att köpa svart, svart och lite grått. För merparten av fitnesskunderna (läs kvinnor) handlar det om att synas, att skapa en individualitet i träningslokalen och att bära tuffa, färgmättade plagg.
Till 08/09 har designers inspirerats av allt ifrån skotska höglandshedar och svenska skogar, nordisk vinter, cirkus och punk. Allt kryddat med en rejäl gnutta lyxighet. Färgsättning, mönster, tryck, sömmar och detaljer som öljetter, huvor och fickor, lånar därför uttryck från dessa vitt skilda platser och teman.
Alla som haft förmånen att få vandra genom ett skotskt hedlandskap vet vilka färger man finner där. Mossgrön vegetation sträckandes genom blågrå dimmor, där svarta stigar försvinner i en gråvit dimma. Karakteristiska och taggiga tistlar med lila blommor kompletterar höglandstemat. Närbesläktat med den skotska heden kan den svenska naturen kännas. Ett kargt klipplandskap kombinerat med en tät trollskog ger en färgskala som innehåller off white, varmt rött, grönt, brunt och marin. Från både hed och skog hämtas inte helt oväntat designen till lugna träningsformer som yoga, pilates och lugnare former av gymträning.
Efter en mystisk hedpromenad eller en stilla stund hemmavid behöver man kanske högre fart och stakare färger.
På cirkus hittar man garanterat det. Tänk kostymer, lindansare, hästar och clowners energi över en halmgul manege. Resultatet blir sportiga kulörer som rött, orange, blått och marin i kombination med svart och vitt för pass- och gymträning.
Punktrenden, som tidigare synts inom streetmodet, tar sig också nu in till träningslokalen, egentligen en naturlig fortsättning på 80-talsstilen som funnits i ett par säsonger. Lager-på-lager och benvärmare paras med rena, grafiska prints och tryck som ska ge en metallisk effekt, till exempel silver. Punkfärger innebär starka, rena accentfärger i kontrast till svart.
En liten trend är att flera utvecklare av fitnesskläder satsar ännu hårdare på att ha en toppkollektion som i första hand vänder sig till instruktörer och andra som tränar mycket och intensivt. Här finns de mest påkostade plaggen, de bästa materialen och mest avancerade lösningarna: Tejpade sömmar, tumhål i ärmar och specialfickor för musikspelare. Dans-, pass- och styrketräning är oerhört populärt i Sverige och utövare som letar mer påkostade och exklusivare plagg växer. Fler är helt enkelt beredda att betala mer.
Men det är inte därför lyxfaktorn är påtaglig kommande säsong. Det ska glimma och glänsa kring allt från enklare till de mest exklusiva kollektionerna. Gulddetaljer i form av tryck, dragkedjor, sydd grafik, öljetter och band, spetsar till plaggen och förmedlar ett både lyxigare uttryck från plagget och säkert en extra dos självförtroende för användaren.
Materialmässigt är det ingen revolution på gång. Snarare syns små steg mot ännu bättre plagg. Designers använder trygga material som fungerar, som Lycra, allsköns polyesterblandningar samt mixer av funktionsmaterial och bomull. Fortsatt viktigt blir att ge de som tränar i plaggen en ännu skönare känsla, att använda material som är mjuka, lätta och lena mot huden och som samtidigt har extremt goda fukttransporterande egenskaper.
Kort sagt kommer fitnesskorna för 08/09 att fortsätta byggas kring hörnstenarna hög stabilitet och effektiv andning. Liksom kläderna blir det mer grafik och detaljer på skorna. Låga skor vinner mot höga modeller och svart går tillbaka, vilket gör att vita skor vinner. Precis som utanför träningslokalen alltså. e
3 säkra fitnesstrender
Detaljer: Mp3- och biljettfickor, band, huvor, dragkedjor, rosetter. Det blir extra mycket extrautrustning 08/09.
Lyx: Fitness 08/09 ska glimma i guld och silver. Tryck, sydda detaljer, öljetter och annat ska gnistra.
Funktion: Funktionalismen får aldrig glömmas och blir allt viktigare. Rätt material på rätt plats kräver allt fler konsumenter.
Av: Mattias Björklund