1 kommentar
Lena: jag har ingen kommentar.
Siffrorna för handeln i november visar att sporthandeln var en av de stora vinnarna. Snö, kyla och Black Friday gjorde att försäljningen ökade med hela 14,6 procent.
November är en viktig handelsmånad för hela detaljhandeln. Den är starten på julhandeln så en uppgång i november betyder mycket. När sporthandeln då ökar med 14,6 procent i november, efter en ökning på 8,5 procent samma månad förra året, så är det extremt bra.
Handelns Utredningsinstitut, HUI, menar att den stora uppgången är en kombination av snö och kyla i stora delar av landet i inledningen av november och Black Friday under lönehelgen i slutet av månaden.
Handlare som vi har talat med berättade om ett mindre kaos när snön kom i början av november. Inte minst gällde det föräldrar som plötsligt insåg att barnen behövde varma kängor, overaller, mössor och annat för att klara en lekpark eller skolgård full med snö. Många handlare hade dessutom laddat för Black Friday med stora kampanjer som löpte hela veckan och inte bara över fredagen.
Bästa bransch under november var heminredning som ökade med 19,1 procent följ av skohandeln (+18,7 %), bokhandeln (+16,1 %) och därefter kom sporten med sina 14,6 procent.
Sett över helåret har sporthandeln ökat med 6,0 procent och de enda branscher som har gått bättre är bokhandeln (+10,1 %), optikerna (+8,3 %) och heminredning (+8,0 %). Som jämförelse har klädhandeln bara ökat med 1,7 procent i år och elektronikhandeln har backat med 0,2 procent.
Titleist Pro V1 har funnits i 20 år och varit ohotad på toppen av premiummarknadens bollpyramid. Nu kommer en ny modell av bollen där allt är helt nytt, inget har lämnats oförändrat.
E-handelsmönstren under 2020 har gett svenska Didriksons indikationer på ett ökande intresse från franska konsumenter. Nu testar de en popup-butik i Paris.
Svenska miljötechbolaget We Are Spindye har avslöjat ännu ett samarbetspartner. Denna gång handlar det om en av de senaste årens bolagsraketer som använt Spindyes infärgningsteknik.
Decathlon lanserar NBA-licenserade produkter i drygt 1 200 butiker över hela världen i Afrika, Asien, Europa, Mellanöstern och Latinamerika. Produkterna kommer att finnas tillgängliga från och med april.
Har ditt bolag eller varumärke en klart lysande affärskvinna? Klart det har. Nu är hög tid att nominera henne till DIVAS stora branschpris Årets Affärskvinna i sportbranschen 2020.
I slutet av 2020 blev det klart att nya konfektionsvarumärket Huski Wear klär upp det svenska skicrosslandslaget. Och nu står det klart att varumärket Giro ser till att samma skicrosslandslag får goggles och hjälmar.
Svenska Naturkompaniet planerar lansering i Norge och kommer under året att öppna både e-handel och butiker på den norska marknaden. VD Henrik Hoffman ser stora möjligheter med expansionen.
Sedan i september förra året har det tisslats och tasslats. Idag släpps outdoorprodukterna där TNF och Gucci gjort gemensam sak. Och en sak är säker – det är långtifrån storrutigt, svartgråttgrönt eller prispressat.
För alla prenumeranter och nyhetsbrevsläsare: Vi lottar ut 50 biljetter till tyska Ispomässans Expodel 1-5 februari till våra mest trogna läsare. Först till kvarn gäller.
Tack alla engagerade läsare som gav oss inspel för att vaska fram finalisterna i Gear of the year, 2020. Här är de tre som valts ut i varje kategori, och som tävlar om vinnartiteln. Omröstningen rullar även som en popup på sajten och antalet röster växer varje dag. Här har du hela listan - vi vill gärna ha in din röst senast den 27 januari. Hjälp oss kora 2020 års vinnare!
Snö och kyla, aningen längre dagar och ett vaccin som är på väg ut. Det kanske är nu det vänder? Svensk Handels senaste barometer visar en svag ökning av handlarnas framtidstro.
Fotbolls-EM 2021 och en miljardindustri inom sportprodukter har precis fått en lika framtidsinriktad som tung deltagare. Sportfack har bilderna på fotbollsskorna från – Tesla.
Pro Ski Intro-dagarna som skulle ha hållits i Vemdalen 25-28 januari ställs in. Arrangören Svenskt Sportforum hoppas nu istället på att genomföra Inköpsdagarna i Åre under vecka 12.
Den nya pandemilagen som nyligen klubbades igenom i riksdagen innebär en hel del nya regler för butikshandlarna. Länsstyrelserna ska hantera tillsynen och kan kräva ut nödvändig dokumentation, samt ge böter om reglerna inte följs.
Garmin är ny majoritetsägare av GEOS Worldwide och dess dotterbolag. Förvärvet får anses som mycket strategiskt då Garmins populära nödtelefon Inreach är kopplat till GEOS GPS-spårning.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Få Sportfacks nyhetsbrev gratis varje vecka!
Fallet kommer i december. Varmt hela december och pengarna tog slut i novemberlönen.