Alpingaraget byter skidor mot skor
6 kommentarer
K. A: Jodåsatte, Skulle inteförvåna mej om vi snart ser Alpingaraget Bike också med ett nischsortiment utan asfaltscyklar med ett trettiotal modeller från scott, trek och specialized där man som...
Lagom till sommaren lanserar Puma nya performance-kollektionen Evospeed – den första Pumakollektionen som inkluderar varumärkets samtliga produktkategorier.
Produkterna har hämtat sin inspiration från Pumasponsrade löparässet Usain Bolt och skornas Formstripe har bytts ut till Bolts kännetecken: en blixt. I kollektionen ingår träningskläder och skor för löpning, fotboll, motorsport, golf, cricket, innebandy och handboll. Ledorden vid skapandet av kollektionen har varit lätthet, flexibilitet och passform. Tanken är att erbjuda utövarna produkter som ökar rörelsefriheten utan att de ger avkall på stöd och stabilitet. Lansering mot konsument sker den 1 juni.
Bland produkterna märks bland annat nya fotbollsskon Evospeed 1 FG som kommer att användas av bland att annat Manchester City-hjälten Sergio Aguero, Bayern München-spelaren Mario Gomez och svenske Rasmus Elm. Utmärkande för skon är till exempel nya lästen Evoaptolast som enligt Puma ska ge en oöverträffad passform.
Den motionär som vill känna sig som Usain Bolt i löparspåret kan köpa skon Bolt Evospeed runner. Skon har hämtat inspiration från den sko Bolt kommer att använda under London-OS. Flexibilitet, lätthet och ett gott fotklimat har stått i fokus under utvecklingen.
I övriga sporter märks bland annat indoor-skon Evospeed Indoor 1 som kommer att bäras av franske handbollsspelaren Luc Abalo, golfskon Faas Trac Evospeed som kommer att bäras av Rickie Fowler under bland annat US Open nu i juni samt Evospeed F1 Mid som är senaste skomodellen i Pumas motorsportkollektion och som kommer att bäras av Ferrari-föraren Fernando Alonso.
Puma har hittat en efterträdare till Franz Koch. Den 1 juli tillträder norrmannen Björn Gulden posten som vd för Puma.
E-handelns försäljning i detaljhandeln växer starkt. Om tio år kan den komma att uppgå till 268 miljarder kronor.
Den svenska sportbranschen är nominerat i fyra klasser när Retail Awards ska delas ut om en dryg vecka.
Footbalance har på kort tid blivit en etablerad sulleverantör i Sverige. Nu siktar företaget ännu högre.
Förra året flyttade SGLF-mässan till Malmö och blev The Nordic Golf Show. Konceptet blev en framgång och nu ska de ta nästa steg.
MBT var en sällan skådad framgång när plötsligt både huvudbolaget och den svenska distributören gick i konkurs. Nu är båda på fötterna igen.
Nu ökar tillströmningen av varumärken i Sverige. Från Danmark kommer nu hela sex nya att börja distribueras under 2013.
Alpingaraget Hammarby sjöstad testar ett nytt koncept. Under sommarhalvåret byts skidorna ut mot skor.
Sportmarket är mer än nöjda med Kozi Kidz första år i Sverige. Nu utökar företaget sin satsning på det brittiska barnklädesmärket.
Den finska sportmarknaden ökade med knappt 8 procent förra året. Störst ökning hade svenska Stadium vars försäljning växte med nästan 20 procent.
Det går fortsatt trögt för sportbranschen. De låga temperaturerna under mars månad sänkte handeln rejält.
Unika produkter i begränsad upplaga är ett bra sätt för att skapa hype runt ett varumärke. Senast ut är Cobra som lagom till US Open i golf kommer med en driver i de amerikanska färgerna.
Thule breddar sin närvaro i sport- och friluftssegmentet. Senast ut är en serie fotoväskor under kollektionsnamnet Perspektiv.
Nu ska norska Swix ta nya marknadsandelar på den svenska marknaden. Företaget har anställt tre nya säljare och har nu sin nya säljorganisationen på plats för att inleda sin offensiv.
Champ är mest kända för sina mjukspikar och pegs men i sommar lanserar de en helt ny produkt - grepp.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Alpingaraget byter skidor mot skor
6 kommentarer
K. A: Jodåsatte, Skulle inteförvåna mej om vi snart ser Alpingaraget Bike också med ett nischsortiment utan asfaltscyklar med ett trettiotal modeller från scott, trek och specialized där man som...