Budget Sport lanseras i Sverige
9 kommentarer
Franc: Ser mera ut att blir ett slags SKOPUNKTEN - man känner lukten vid ingången - Kinavaror
Under rungande applåder delades priserna till vinnarna av Sportfack Gear of the year 2010 ut på Swesportmiddagen den 23 januari. Här är de sju pristagarna med juryns motiveringar.
Med en klockren affärsidé, en stil som älskas av målgruppen och direktkontakt med kunderna har de fått ett genombrott vi aldrig har sett maken till tidigare. Innan någon ens hade sett produkterna hypades de på nätet och när kläderna väl landade i butikerna tog de slut direkt. Årets Nykomling är utan tvekan Colour.
De riktigt bra idéerna kommer när någon tänker utanför boxen och struntar i vad alla andra har gjort tidigare. Det här är så mycket utanför boxen att juryn blev ett enda stort leende. En självklar lösning som skickar ett jobbigt problem till minnenas kammare. Årets Innovation är Flybikes Cobra Tube.
Allt fler sportföretag gör miljösatsningar värda att uppmärksammas men det är bara ett fåtal som har som mål att vara miljövänliga i allt. Med egen solcellsanläggning, grön el i alla sina produktionsanläggningar, projekt för trädplantering och ett mål att vara helt koldioxidneutrala 2020 är det ett nöje att tilldela Sole Technology priset för Årets Miljöinsats
Barn ska ha bästa möjliga produkter för att kunna utöva sin sport eller bara vara ute i alla slags väder. Med bra produkter går inlärningen snabbare, allt blir roligare och ett livslångt intresse föds. Det här är en sådan produkt. Avancerad teknologi anpassad för juniorer och ett utseende att dö för gör K2 Bad Seed till Årets Barnprodukt.
Den svenska flaggan är ett kvalitetsbegrepp över hela världen. Årets Svenska varumärke har haft ett fantastiskt år med hög tillväxt, de har öppnat sin första egna konceptbutik, de har en långtgående miljöpolicy och de har en ny stark ägare i Asics. Årets Svenska varumärke är Haglöfs.
Under 2010 var löpning den största trenden, fotbolls-VM den största sporthändelsen och sneakern den hetaste skon. Att vara en av de ledande inom alla dessa tre segment handlar inte om tur utan om ett långsiktigt arbete med innovation och marknadsföring som fokus. Årets Varumärke är Nike.
Årets produkt ska passa in i en rådande trend, ha en tidstypisk design och ha sålt riktigt, riktigt bra. Årets vinnare uppfyller alla dessa tre kriterier genom den rådande hälsotrenden, färgstark och modern design samt kunder som skrivit upp sig på väntelistor för att få tag i produkten när nya leveranser landat i butiken. Årets Produkt är Reebok Easytone.
Vad säger ni – var det rätt produkter och varumärken som vann? Kommentera gärna nedan med gratulationer till vinnarna eller burop åt juryn.
Som Sportfack tidigare skrivit om satsar Reebok hårt på nya träningsformen Crossfit. Under våren kommer varumärkets samarbete med Crossfit-organisationen lyftas fram i en stor marknadsföringskampanj.
Extremt små videokameror är en produkt som inte fanns för några år sedan men som förra året formligen exploderade. En av aktörerna i den här nischen är franska Camsports och de har en mängd olika modeller i sitt program.
Kungens Kurva är på väg att bli ett riktigt sportkluster. Nike har precis öppnat en butik där, XXL ska till Heron City och nu är det klart att Decathlon ska öppna ett 5 500 kvadratmeter stort varuhus där.
Sportfack kommer att få en ny granne. En stor sådan om allt går enligt planerna.
Patrik Elfwing blir Silvas nya vd. Han kommer närmast från tjänsten som vd för IRW Consulting och har också ett långt förflutet inom sportbranschen hos Reebok och Jofa.
Stadium har under några år testat att sälja cyklar i ett fåtal butiker. Försöket har varit lyckat och i vår drar de igång en satsning på cykel med ett eget cykelmärke och runt 20 butiker som ska sälja cykel.
På Ispo vann den guld och nästa säsong ska den vinna friåkarnas hjärtan. Haglöfs nya friåkarjacka Vassi bryter en tradition och börjar en annan.
Finska Reima var en av nykomlingarna på årets Swesport. På plats fanns även företagets nya svenska organisation.
Bräd- och streetmodemässan Boutique Fräsh Show avslutades idag. Bland alla snowboards, longboards och ytterplagg blev det bestående minnet trenden med alla dressade sneakers.
Sabotage är lite av ett norskt Colourwear. Mycket mode, lågt pris och tillräckligt med funktion. Ansvariga i Sverige är Combistyle.
De har redan hjälpt Anja Pärson. Nu hoppas Canotto Trading nå ut till fler människor med sina idrottsskydd.
Amerikanska varumärket Warrior ger sig in i fotbollssegmentet. Från och med säsongen 2013 ska Warrior vara en fullsortimentsleverantör på fotbollssidan.
Eivy var ett av två svenska bidrag till årets Brand New Award på Ispomässan. Bakom framgången ligger glada färger, annorlunda design och inte minst entreprenörskap.
Julhandeln blev ingen räddande ängel för sportbranschen. I löpande priser sjönk försäljningen med 13,3 procent i december.
W.L. Gore och norska Norrøna har inlett ett samarbete med norska skidorten Røldal och tävlingarna Freeride World tour Røldal och Røldal Freeride Challenge.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Budget Sport lanseras i Sverige
9 kommentarer
Franc: Ser mera ut att blir ett slags SKOPUNKTEN - man känner lukten vid ingången - Kinavaror
Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack
även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids
Business samt branschregistret Sportregistret.
På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset
av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.
Hur kan Nike bli årets varumärke, när adidas var mest framgångsrik under fotbolls VM, sponsors mässigt, officiell boll. Samt även slagit dom på marknadsandelar igen om jag inte misstar mig?
Speciellt inom running.
Men som sagt kan missta mig!
Annars den största grejen är Cobra Tube, downhill kärlek!
COLOURGÄNGET ÄR VÄL VÄRDA DENNA UTMÄRKELSE!
Fjällräven, om folket själv får bestämma.
http://allehanda.se/start/ornskoldsvik/1.2695485-
fjallraven-populart
Å andra sidan är ju ISI Wissings undersökningar väldigt märkliga. Kolla bara på ettan över mest nöjda kunder. Tror du på allvar att folk svarar diskmedlet Yes på frågan om vilket varumärke de varit nöjdast med under året? Yes är bra, inget snack om saken, men det är ett diskmedel, varken mer eller mindre.
didriksons jackor då som tog slut första veckan i oktober, folk skrek ju efter dem.
Nike ledande inom löpning? haha...är det ett skämt?