Nikes framtida snörning

Nikes framtida snörning

Publicerad 2010-09-02 16:05

Kommer ni ihåg filmen Tillbaka till framtiden med Michael J Fox i huvudrollen? I den hittar han ett par självsnörande Nikeskor och nu har Nike tagit patent på en automatisk snörning som påminner väldigt mycket om de i filmen.

Nike har lämnat in en patentansökan om automatisk snörning av skor. Idén är som hämtad ur filmen Tillbaka till framtiden där Marty McFly kommer över ett par Nikeskor som snörar sig själv med en knapptryckning.

Enligt skisserna ska skorna även ha belysning och inbyggt batteri.

On
Off

0 kommentarer

Redaktionsbloggen

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Peugeots cyklar rullar igen

3 kommentarer

Nostalgi: En Crescent Nano med Peugeot dekal, sexigt?NOT!!!

Platsannonser

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack

Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids Business samt branschregistret Sportregistret.

På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter