Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Norska Weenas Sport blir majoritetsägare i det svenska företaget Boreson&Boreson som har en stark position inom racketsport. I och med affären får det svenska bolaget distributionsrätten för Diadora i Sverige plus att de norska majoritetsägarna är villiga att göra investeringar i den svenska verksamheten.
Boreson&Boreson är ett av de ledande företagen inom racketsport på den svenska marknaden precis som Wenaas Sport og Fritid är i Norge. Med en omsättning på 350 miljoner kronor om året på den norska marknaden är Wenaas Sport og Fritid en stabil ägare för det svenska bolaget.
- För oss ger affären bland annat möjligheter att erbjuda ett komplett tennispaket med allt från racketar, kläder och skor tack vare distributionsrätten till Diadora. Det ska bli riktigt kul att jobba med Diadora som är ett märke som har varit riktigt stora och som idag har en stort potential, säger Mats Lundberg, VD för Boreson&Boreson.
Boreson&Boreson har en lång historia inom racketsporten i Sverige. I över 30 har företaget jobbat i det segmentet och har idag varumärken som Dunlop, Slazenger, Carlton mm. För personalen betyder norrmännens köp inga förändringar. Alla nyckelpersoner och all personal fortsätter på sina tjänster och istället planerar de nya majoritetsägarna att anställa flera personer för att stärka verksamheten i Sverige.
W.L. Gore och norska Norrøna har inlett ett samarbete med norska skidorten Røldal och tävlingarna Freeride World tour Røldal och Røldal Freeride Challenge.
Modekungen Armani vill in i sportbranschen ordentligt. Under 2012 satsar företaget 150 miljoner kronor på att marknadsföra sin sportkollektion globalt.
Craft breddar sitt sortiment och lanserar sportglasögon. Kollektionen kommer att innehålla glasögon för längdåkning, löpning och cykling.
Adidas Eyewear gör en satsning mot den svenska sportbranschen. Till hösten kommer produkterna att börja säljas i några utvalda skidbutiker.
Taylormades och Adidas monter på PGA Show i Orlando är alla marknadschefers våta dröm. Montern är lika stor som budgeten och får alla andra utställare se ut som om de spelar i en lägre division.
Golfbuddy har tagit fram en minimal golf-GPS som du fäster i kepsen eller på kragen. När det är din tur att slå trycker du på en knapp och manicken talar om hur långt det är kvar till green.
Golfmarknaden är i förändring och tillverkarna måste hänga med. Därför gav Titleist sina produktutvecklare uppdraget att ta fram en ny boll som skulle var lika het som cool. Resultatet är Titleist Velocity.
Ping har ett rykte om sig att gör fantastiska klubbor som är lite tråkiga i designen. Det ska förändras. Nu ska klubborna bli lika vackra som de är bra och nya i-serien är ett bevis på det.
PGA Show i Orlando startade traditionsenligt med den stora demodagen. I år var det ingen driver eller hybrid som fick mig att gå upp i falsett. Det var nära med en putter men allra störst överraskning var en golfsko.
Vi hade misstänkt det i och med att Cobras nya driver är orange till färgen – och nu är det officiellt att Rickie Fowler byter till Cobra golfklubbor. Därmed är han Cobra Puma Golfs stora affischnamn för både klubbor, kläder och skor.
Nordica har tagit racingstorslalomskida och gjort den kommersiell genom att göra den lite bredare och lite kaxigare i grafiken. Resultatet är ett fartvidunder med extra allt.
Flexible Gym är en enkel produkt med en genial liten twist – fitnesmattor med inbyggd instruktionsbok.
Det Schweiziska varumärket Mammut vill göra en omstart i Sverige. Det är ett led i företagets nya fokusering på den Nordiska marknaden. Thomas Tauschek som är ny Sverigechef för Mammut ska leda arbetet här hemma.
Ländskidmärket One Way presenterar sin storsatsning på längdskidåkning på Swesport. I och med storsatsningen kan One Way nu erbjuda butikerna och återförsäljarna ett komplett utbud längdprodukter.
Fischer Vacuum var en av den här vinterns stora tekniska innovationer. Nu breddar de sortimentet med en renodlad friåkningspjäxa och en pjäxa för duktiga skidåkare som inte vill ha en stum racepjäxa.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack
även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids
Business samt branschregistret Sportregistret.
På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset
av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.