Ny nordisk träningsjätte

Ny nordisk träningsjätte

Publicerad 2010-01-14 10:29

Norden har fått en ny tränings- och fitnessjätte. Det är de två norska bolagen Nordic Fitness och Sport Supply International som har gått samman. Det nya bolaget kommer att omsätta drygt 165 miljoner kronor och sysselsätta 40 anställda.

Sammanslagningen har redan inletts och alla bitar beräknas vara på plats till strax före sommaren. Då kommer även ett nytt namn att presenteras. Vd för det nya bolaget blir Thomas Weman.

- Vi har ambitioner om att skapa en ny, spännande och effektiv leverantör av tränings- och fitnessutrustning och ta en ännu starkare position på den nordiska marknaden, säger Thomas Weman i ett pressmeddelande.

Sport Supply har funnits på marknaden i 25 år och marknadsfört varumärken som Abilica (störst), Cardio Sport och Terracoda. Nordic Fitness har en tioårig historia och har i portföljen kända varumärken som Everlast, Weider och Pro-Form. Båda företagen har haft sina huvudkontor i Mjöndalen utanför Drammen i Norge.

Thomas Weman menar att sammanslagningen kommer att ge Sport Supply och Nordic Fitness en starkare ställning på marknaden.

- Vi ser att det är nödvändigt även för oss leverantörer att skapa större och starkare enheter för att vara konkurrenskraftiga i framtiden. Nu kan vi erbjuda ett mer konsekvent och optimalt sortiment anpassat till den svenska och nordiska marknaden. , säger Weman som kommer att finnas på plats i Sport Supplys monter under Swesport till helgen.

On
Off

0 kommentarer

Redaktionsbloggen

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Peugeots cyklar rullar igen

3 kommentarer

Nostalgi: En Crescent Nano med Peugeot dekal, sexigt?NOT!!!

Platsannonser

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack

Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids Business samt branschregistret Sportregistret.

På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.

Beställ prenumeration och betala direkt online

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter