Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
SOS Sportswear ska tillbaka till sina rötter som skidmärke. Orden är Mikael Sundström och han har precis tillträtt som vd för SOS Sportswear.
- SOS är ett klassiskt skidmärke som blivit lite osynligt de senaste åren, säger Mikael. Profileringen mot kändisar och Stureplan var inte riktigt rätt. Nu ska vi profilera oss mot skidåkare - får vi cred hos dem blir vi mer trovärdiga som märke.
SOS har haft en ganska brokig historia. När de startade i början av 80-talet var de ett rebellmärke i starka färger. De växte snabbt och var ett av de större skidkonfektionsmärkena i Sverige. Från mitten av 90-talet och till idag har det varit flera olika ägare som gått åt lite olika håll. Idag ägs SOS av Rikhard Paulsson som bland annat också äger motortävlingarna STCC. Han var tidigare en passiv delägare i SOS som såg märkets potential om det fick en tydlig profil. Richard har nu köpt hela SOS och något av det första han gjorde var att anställa Mikael Sundström som ny vd.
Mikaels yrkesmässiga bakgrund är att han har jobbat med ledningsfrågor inom både Ericsson och Assa Abloy. Han har varit lite av en co-driver som tagit fram beslutsunderlag till ledningen.
Co-driver har han varit också inom skidåkningen. Hans bror David är blind sedan födseln och Mikael var hans ledsagare eller co-driver när David tävlade i Paralympics. Största framgången var ett guld i Paralympics i Super-G i Lillehammer. Mikael har åkt väldigt mycket skidor i sitt liv och gjort säsonger i både USA och Nya Zeeland och även hunnit med en vända i Riksgränsen. Friåkning har alltid varit hans grej och när han fick erbjudandet om att leda SOS tvekade han inte.
- Det här är ett jobb jag verkligen kommer att brinna för, säger Mikael. SOS är ett av få genuina skidmärken och jag ser stora möjligheter att få det att växa. SOS ska bli ett starkt märke med tydliga rötter i skidåkningen men vi ska också bredda oss och ha en bra sommarkollektion.
Ett led i att bli ett skidåkarmärke igen är att plocka in fler skidåkare i organisationen. Niklas Holmer är ny säljare med valla i blodet och ny chefsdesigner är Henrik Köhler som har ett förflutet som puckelåkare på landslagsnivå och som designer på Four Elements och Cross.
- Vi ska försöka ge SOS en egen stil utan att sticka ut på ett konstigt sätt, säger Henrik. SOS styrka och rötter ligger i de starka färgerna och vi har ett talesätt att vi ska leva ”rethink your life in colour”. Det är viktigt att det förblir svenskt och lite stramt - fast i färg. Det får inte bli någon cirkus utan ska mer vara klassiskt snyggt med en twist.
Både Henrik och Mikael säger att det inte kommer att bli en revolution på ett år, men märket ska föryngras så att det ska locka målgruppen 20-35 år. I dag är kunderna ofta lite äldre, de som har vuxit upp med varumärket på 80- och 90-talet.
Mikaels första uppgifter blir att se över inköp och produktion samt att engagera sig i exporten. En sak är redan på gång och det är att flytta lager och logistik till Malmö och folk som är proffs på sådant.
- På kort sikt kommer jag att vara väldigt operativ, säger Mikael. Jag ska få teamet att hålla ihop och köra åt samma håll, vara lite av en katalysator. Lite längre fram ska jag höja blicken och lägga upp en långsiktig strategi för SOS.
Idag finns SOS i Sverige, Danmark, Alpländerna, Japan och Australien. Mikael vill komma in i både Norge och Finland så snabbt som möjligt och jobba med att göra SOS starkt i Norden. När de kan visa sin styrka i Norden ska de bearbeta nya marknader.
I Mikaels plan finns också en satsning på sommaren. De diskuterar just nu vilken inriktning de ska ta och det lutar åt att de inte ska gå in i någon specifik sommarsport som golf, cykling eller segling. Istället ska de satsa på att bli ett street- och sportswearmärke på sommaren.
- Jag vill göra SOS tydligare, säger Mikael. Vi ska vara ett märke för skidåkare och då kan vi inte vända oss till golfare eller seglare på sommaren.
W.L. Gore och norska Norrøna har inlett ett samarbete med norska skidorten Røldal och tävlingarna Freeride World tour Røldal och Røldal Freeride Challenge.
Modekungen Armani vill in i sportbranschen ordentligt. Under 2012 satsar företaget 150 miljoner kronor på att marknadsföra sin sportkollektion globalt.
Craft breddar sitt sortiment och lanserar sportglasögon. Kollektionen kommer att innehålla glasögon för längdåkning, löpning och cykling.
Adidas Eyewear gör en satsning mot den svenska sportbranschen. Till hösten kommer produkterna att börja säljas i några utvalda skidbutiker.
Taylormades och Adidas monter på PGA Show i Orlando är alla marknadschefers våta dröm. Montern är lika stor som budgeten och får alla andra utställare se ut som om de spelar i en lägre division.
Golfbuddy har tagit fram en minimal golf-GPS som du fäster i kepsen eller på kragen. När det är din tur att slå trycker du på en knapp och manicken talar om hur långt det är kvar till green.
Golfmarknaden är i förändring och tillverkarna måste hänga med. Därför gav Titleist sina produktutvecklare uppdraget att ta fram en ny boll som skulle var lika het som cool. Resultatet är Titleist Velocity.
Ping har ett rykte om sig att gör fantastiska klubbor som är lite tråkiga i designen. Det ska förändras. Nu ska klubborna bli lika vackra som de är bra och nya i-serien är ett bevis på det.
PGA Show i Orlando startade traditionsenligt med den stora demodagen. I år var det ingen driver eller hybrid som fick mig att gå upp i falsett. Det var nära med en putter men allra störst överraskning var en golfsko.
Vi hade misstänkt det i och med att Cobras nya driver är orange till färgen – och nu är det officiellt att Rickie Fowler byter till Cobra golfklubbor. Därmed är han Cobra Puma Golfs stora affischnamn för både klubbor, kläder och skor.
Nordica har tagit racingstorslalomskida och gjort den kommersiell genom att göra den lite bredare och lite kaxigare i grafiken. Resultatet är ett fartvidunder med extra allt.
Flexible Gym är en enkel produkt med en genial liten twist – fitnesmattor med inbyggd instruktionsbok.
Det Schweiziska varumärket Mammut vill göra en omstart i Sverige. Det är ett led i företagets nya fokusering på den Nordiska marknaden. Thomas Tauschek som är ny Sverigechef för Mammut ska leda arbetet här hemma.
Ländskidmärket One Way presenterar sin storsatsning på längdskidåkning på Swesport. I och med storsatsningen kan One Way nu erbjuda butikerna och återförsäljarna ett komplett utbud längdprodukter.
Fischer Vacuum var en av den här vinterns stora tekniska innovationer. Nu breddar de sortimentet med en renodlad friåkningspjäxa och en pjäxa för duktiga skidåkare som inte vill ha en stum racepjäxa.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack
även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids
Business samt branschregistret Sportregistret.
På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset
av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.