Porträtt: Rodney Hiram

Porträtt: Rodney Hiram

Publicerad 2012-04-12 13:08

Rodney Hiram står i mässvimlet på Swesport och ler. Det gör han ofta. Resan från San Fransisco till jobbet på Svenskt Sportforum har varit lång men hans goda humör har alltid hjälpt honom hålla den svensk-hawaianska fanan högt.

Den 44-årige Rodney Hiram kallar sig själv ett genetiskt experiment. Pappan Jeffrey var född och uppvuxen på Hawaii-ön Oahu och Rodneys mamma Harriet kommer från Stockholm. För att göra den svensk-hawaiianska genetiska mixen ännu tydligare gifte sig Rodney med en svensk kvinna, som av en slump också hette Blomkvist i efternamn, precis som hans mor.
– Visst är det lite konstigt. Jag hade kanske trott att jag skulle träffa någon kvinna av polynesiskt ursprung och istället blir det en svensk kvinna, precis som mamma, säger Rodney med glimten i ögat.

Född och uppvuxen i East Bay i San Francisco på den amerikanska västkusten med surfing och amerikansk fotboll hade den unge Rodney inga planer på att flytta till Sverige. Efter high school blev det college-studier med grafisk formgivning som huvudämne. Siktet var inställt på att jobba inom den grafiska sektor eller med reklam och marknadsföring. Redan på sitt första jobb på ett mindre tryckeri fick han frågan om han också kunde tänka sig att jobba med säljbiten. Lönen som säljare var på den tiden tre gånger högre än lönen för grafiska formgivare, så valet var lätt. Karriären tog fart och inom ett par år var Rodney försäljningschef med ansvar för kunder som Levi Strauss och Joe Boxer. Jobbet var utmanande men han ville ändå vara sin egen chef och startade ett eget företag. Kärleken kom samtidigt in i bilden och i slutet av 90-talet var det dags för familjebildning. Det var också då tankarna på en flytt till Sverige började dyka upp. Trygghet, miljön och levnadsstandarden var några av huvudargumenten som avgjorde frågan för familjen Hiram.

– Jag ville att mina barn skulle kunna leka tryggt utomhus och cykla på gatorna utan att jag hela tiden behövde oroa mig. Det var de frågorna som var avgörande för mig och Lena, säger Rodney.

Flytten var ändå ingen okomplicerad omställning. Trots att Rodney som barn tillbringat somrarna hos släktingar i Sverige var kulturkrocken och bristen på ett socialt nätverk ett faktum. Varken Rodney eller hans fru hade jobb som väntade och till en början följde en tid av stor ovisshet. Nätverkande, engagemang och hårt arbete ledde till både nya uppdrag och till jobberbjudanden. Till en början märkte han också att hans amerikanska "tänk" inte alltid föll den svenska lagomkulturen på läppen. Ett exempel är när en kund till honom ville att han skulle presentera ett förslag på var kundens logga skulle placeras på ett par grillvantar som skulle delas ut till affärspartners. Rodney slog till och lade loggan över hela översidan av handsken. Företaget ogillade förslaget och tyckte att det blev för vräkigt och lade istället in firmanamnet på en liten lapp på insidan av handsken vid handleden.

Tack vare sitt intresse för amerikansk fotboll och hans engagemang i sporten inom Djurgården kom han i kontakt med Claes Forsberg. Ett möte som senare skulle leda till en anställning som projektledare på Svenskt Sportforum. Där får han använda sina färdigheter både som säljare och grafisk formgivare.

– Det är det som känns så givande att jag får jobba med båda bitarna. Vi är dessutom ett litet gäng som jobbar jättebra tillsammans, säger Rodney.

Han kom in i Svenskt Sportforum nästan samtidigt som Claes Forsberg och har fått vara med om att utveckla branschorganet. Svenskt Sportforum fick under förra året ett antal nya medlemmar trots att man inte aktivt "jagat" nya medlemmar.

– Vi har koncentrerat oss på att göra så bra mässor och event som möjligt istället för att försöka locka nya medlemmar. Det är bättre att företagen själva upptäcker vad vi gör och att ett medlemskap i Svenskt Sportforum kan gynna dem och ge dem ett mervärde, säger Rodney.

Idag ansvarar Rodney för Outdoordagarna i Stockholm, Inköpsdagarna i Åre och Sportakademin Outdoor. En gedigen uppgift men som Rodney sin vana trogen genomför med ett litet leende på läpparna.

On
Off

0 kommentarer

  • Bumles golf har känsla för konfektion

    Bumles golf har känsla för konfektion

    Hos Bumles Golf spelar konfektionen inte andrafiolen. Tack vare personlig service och ett genomtänkt sortiment säljer butiken konfektion för flera miljoner varje säsong.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-04-12 10:22

  • Warrior räds ingen motståndare

    Warrior räds ingen motståndare

    Warrior, så heter fotbollens senaste varumärke. Med Liverpool som murbräcka ska amerikanska Warrior bli ett av världens största fotbollsvarumärken.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-04-12 10:03

  • Hundraåringen som reste sig på nio och vann

    Hundraåringen som reste sig på nio och vann

    Didriksons Regnkläder fyller 100 år i år men det var extremt nära att företaget begravdes vid 85 års ålder. I dag är de starkare än någonsin.

    Artiklar Martin Willners, 2013-03-27 14:02

  • Dynastar vill vara på toppen

    Dynastar vill vara på toppen

    Dynastar är varumärket som vågar ställa krav på sina åkare. I gengäld vill de hjälpa kunderna att överträffa sig själva och bli bättre skidåkare.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-03-18 14:35

  • Casall tar nästa steg

    Casall tar nästa steg

    Casall har gått från att vara den ständiga ja-sägaren till att vara betydligt restriktivare i sin försäljning. Nu ska företaget upp ytterligare en nivå. Fast till skillnad från i ungdomen ska expansionen ske kontrollerat.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-03-18 14:10

  • Andmotion – Butiken som aldrig står still

    Andmotion – Butiken som aldrig står still

    Många nätbutiker slåss med pris. Inte Andmotion. Deras främsta konkurrensmedel ska vara kunskap, service och ett stort utbud av premiumprodukter.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-01-18 11:11

  • Berörd...och förförd?

    Berörd...och förförd?

    Skaka hand med kunden som en del av säljsamtalet, kan det vara något? Absolut. I alla fall när det gäller vissa kunder.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-01-16 12:16

  • Sökes: Engagerat och nyfiket branschfolk

    Sökes: Engagerat och nyfiket branschfolk

    Nya uppstickare, heta produktnyheter, initierade föreläsningar och en möjlighet att känna av vart vindarna blåser. Ändå uteblir folk från branschens största och oberoende mässa Swesport. Svenskt Sportforums Claes Forsberg har svårt att förstå varför.

    Artiklar Jenny Olsson, 2013-01-11 11:23

  • Snart dags för Swesport

    Snart dags för Swesport

    Om knappt två veckor är det dags för den svenska sportbranschens största fackmässa, Swesport. Som vanligt är mässan en samlingsplats för branschfolk och en plats för affärer, nätverkande och spaning efter de hetaste nya produkterna.

    Artiklar Christer Flythström, 2013-01-10 11:04

  • Ledare: Står ni på tå?

    Ledare: Står ni på tå?

    Hur står sig sporthandeln i konkurrens med andra segment i detaljhandeln? Inte alls bra hävdar jag efter min sommarturné till olik butiker.

    Artiklar Martin Willners, 2012-10-24 09:53

  • Jaguarverken: Ständigt på språng

    Jaguarverken: Ständigt på språng

    Engagemang för cykel, företagsamhet och norrländsk vänlighet har lagt grunden till Jaguarverkens framgångar. Närhet till de mindre handlarna och en elektrifiering av branschen ska leda företaget ännu längre.

    Artiklar Magnus Reithner, 2012-10-06 13:29

  • Sportfack besöker: Cykel & Fjäll i Falun

    Sportfack besöker: Cykel & Fjäll i Falun

    I mer än 25 år har Lars Myrberg jobbat i cykelbutik i Falun. En stad där cykling har både anor och framtid. Hans framgångar som entreprenör har till stor del att göra med hans engagemang i både cykelprodukter och cykelkulturen.

    Artiklar Christer Flythström, 2012-10-05 11:39

  • Mårten Nydahl styr Cycleurope

    Mårten Nydahl styr Cycleurope

    Mårten Nydahl är en ung och modern företagsledare och tillika Cycleuropes nye vd. Hans grundfilosofi är att jobba med folk som är självgående och att hålla fingrarna borta från deras ansvarsområden. Ödmjuk inför andras kompetens helt enkelt.

    Artiklar Tore Tobiasson, 2012-10-03 10:47

  • Årets leverantör 2012: Cykel

    Årets leverantör 2012: Cykel

    Under de stora tourerna hör utbrytningar till spelet men oftast är det de som kör vidare enligt upplagd taktik som vinner i långa loppet. Därför är det föga förvånande att Skeppshult är tillbaka i toppen efter förra årets utbrytning av Trek.

    Artiklar Martin Willners, 2012-10-02 09:42

  • Så blir ni det ansvarsfulla företaget

    Så blir ni det ansvarsfulla företaget

    I nya boken ”The Responsible Company” berättar Patagonias grundare Yvon Chouinard om hur det gick till när företaget bestämde sig för att göra lite mindre skada. En bok väl värd att läsa.

    Artiklar Håkan Stenlund, 2012-10-01 15:44

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Diadora i strid med Netto

2 kommentarer

Skånske Arne: En ickefråga eftersom ingen ändå kommer att hitta produkterna på Netto. Kan de ligga mellan motoroljan och sylten tro? Skånske Arne & Jonny Spöge - Min Nettobutik är...

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack
  • Sportfack 04-2013

  • Sportfack 03-2013

  • Sportfack 02-2013

  • Sportfck 01-2013

  • Sportfack 12-2012

  • Sportfack 11-2012

  • Sportfack 10-2012