1 kommentar
Lena: jag har ingen kommentar.
För alla prenumeranter och nyhetsbrevsläsare: Vi lottar ut 50 biljetter till tyska Ispomässans Expodel 1-5 februari till våra mest trogna läsare. Först till kvarn gäller.
Tack alla engagerade läsare som gav oss inspel för att vaska fram finalisterna i Gear of the year, 2020. Här är de tre som valts ut i varje kategori, och som tävlar om vinnartiteln. Omröstningen rullar även som en popup på sajten och antalet röster växer varje dag. Här har du hela listan - vi vill gärna ha in din röst senast den 27 januari. Hjälp oss kora 2020 års vinnare!
Den nya pandemilagen som nyligen klubbades igenom i riksdagen innebär en hel del nya regler för butikshandlarna. Länsstyrelserna ska hantera tillsynen och kan kräva ut nödvändig dokumentation, samt ge böter om reglerna inte följs.
År 2020 var ett gastkramande år som till stor del präglades av coronavirusets framfart. Effekterna för handeln slog åt alla håll, både upp och ner. Samtidigt fick vissa sporter rekordmånga utövare. Vi listar 10 trender från året som gått, varav flera kommer göra avtryck även 2021.
Denna rättelse riktar sig till våra befintliga och nytillkomna prenumeranter. Viktig info bara för er.
Terrängloppet Björkliden Arctic Mountain Marathon (BAMM) får en ny titelsponsor 2021 i varumärket Saucony. Deltagarna kommer att märka det i form av både produkterbjudanden och inspirationsföreläsningar.
Torsdagsklubben den 12/11 blir enbart digital på grund av de nya corona-restriktionerna. Nu en vecka kvar, så missa inte att köpa biljett till den streamade visningen, alla i expertpanelen är taggade som tusan.
Det börjar det bli dags att producera 2021 års upplaga av Sportregistret. En väldigt bra tjänst för alla leverantörer som vill göra sig själva synliga och sökbara.
Under hösten har företaget The North face presenterat ett nytt Explorer Team, där bland andra den svenska fotografen Emma Svensson ingår. Målet är att bredda äventyrsbegreppet och få in en mix av olika karaktärer och personligheter.
Svenska Mips håller på att sätta ihop ett Mips Team med idrottare från flera av världens länder, för att belysa vikten av säkerhet och skydd för hjärnan under all idrottslig verksamhet. Först ut är Henrik Harlaut.
Salomon och norska Birken Skifestival har i dag signerat ett samarbetsavtal fram till 2025. Salomons målsättning är att få fler att åka längdskidor.
Norska Cirdan AS, som även har ett Sverigekontor, är nu till hösten ny distributör för Lifestraws flaskor och rör, för vattenrening i vildmarken.
Stadium utvecklar sitt Outletkoncept ytterligare. Under hösten kommer de öppna tre nya outlets i Varberg, Stockholm och Göteborg.
Cykelaktören Bikesters mål är att göra kedjan till förstaval i Norden. För att nå dit bygger de nu upp ett nätverk av servicepartners i Sverige.
I takt med att butiksbesöken gick ner kraftigt under våren valde Didriksons istället på att satsa direkt mot konsument i digitala kanaler. Det fick en omedelbar effekt på försäljningen.
Stilindex från Svensk Handel visar att den totala skoförsäljningen minskade med 45,3 procent under maj jämfört med samma månad förra året.
Reserestriktionerna om tvåtimmarsresor från hemmet släpps från och med lördag 13 juni. Det här kommer få positiva ringar på vattnet för sporthandeln i sommar.
Många har säkert svårt att komma åt tidningen under fortsatt pågående hemmaarbete och under kommande semestertider. Därför har vi satt ihop en minimanual för hur du tar del av allt innehåll i samtliga kanaler.
Samtidigt som många klädkedjor går på knäna förbereder sig Uniqlo för att öppna upp sin andra butik i Sverige till hösten. Valet föll på köpcentret Mall of Scandinavia i Solna.
Adidas, som tidigt stängde alla sina egna butiker i coronadrabbade länder, rapporterar en rekordlåg försäljning för deras första kvartal. Vinsten är 90 procent lägre än förra årets motsvarande period.
Regeringsstöd i all ära, men många stödpaket har svårt att nå hela vägen fram till företagen. En av de största utmaningarna för handlarna är hyreskostnaden.
Outdoorkedjan Addnature skänker tre procent av sin försäljning i outletdelen online mellan 24-27 april, till Svenska Turistföreningen.
Egentligen skulle allt ha avgjorts under pompa och ståt på en stor branschmiddag på Downtown Camper I Stockholm, men ett virus kom i vägen. Här presenterar vi alla vinnare i Gear of the year, 2019.
Intersport har på förfrågan från Karolinska Universitetssjukhuset försett dem med kompletterande skyddsutrustning i form av skidgoggles och cyklop.
Många företag inom sporthandeln har det riktigt kämpigt just nu när butikerna ekar tomma. Vi har sammanställt de stödpaket som finns tillgängliga i dagsläget. Bland annat görs lättnader i arbetsgivaravgiften under fyra månader.
En ny hybridsko för äventyrligt lagda kvinnor och män. Nova/Antora är en atletisk walkingsko som passar lika bra för vandring, löpning och snabba promenader.
Sverige stänger ner till följd av Corona och så gör även de stora idrottsevenemangen både här hemma och internationellt. Bland andra skjuts sommarens fotbolls-EM skjuts fram ett år.
Under nära 20 år har Granitbiten varit distributör och marknadsföringsaktör för Marmots produkter i Sverige. Nu avslutas samarbetet.
Vi beklagar om det uppstår tekniska problem i dagens nyhetsbrev. Vårt förlag Egmont håller på att byta nyhetsbrevsplattform. Felet ska åtgärdas så snart som möjligt. Ursäkta röran.
New Balance lanserar i dagarna kampanjen We got now, en sorts påminnelse om att fånga dagen. Som dragplåster och frontman har de kontrakterat basketstjärnan Kawhi Leonard.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen