Bolagsnytt - pressreleaser

 

 

Scantrade

Scantrade

Scantrade 

Ulricehamn 2020-01-13

 

Uppdaterad organisation från 1 januari 2020. Uppdatera dina kontakter:

 

Brandmanagers / Key account 

 

UMBRO/ FIBRA / PROLINE
Stefan Danielsen
070-818 96 31
stefan.danielsen@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / LOWA / ROLLERBLADE
Peter Engström
070-335 00 03
peter.engstrom@scantrade.se

TECNICA / BLIZZARD / SIDAS
Klas Vennersten
070-937 01 88
klas.vennersten@scantrade.se

SMITH
Tobias Norling
070-509 43 91
tobias.norling@scantrade.se

 

Säljare

UMBRO / FIBRA / PROLINE Södra
Daniel Andersson
070-335 17 36
daniel.andersson@scantrade.se

UMBRO / FIBRA / PROLINE Mellan+Stockholm
Jonas Sandberg
070-335 95 13
jonas.sandberg@scantrade.se

UMBRO / FIBRA / PROLINE Norr
Benke Engström
070-577 04 18
benke@engstrom.net

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Södra
Peter Engström
070-335 00 03
peter.engstrom@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Mellan+Stockholm
Klas Vennersten
070-937 01 88
klas.vennersten@scantrade.se

NORDICA / THERMIC / TECNICA / BLIZZARD / SIDAS / SMITH Norr
Tobias Norling
070-509 43 91
tobias.norling@scantrade.se

Skofack LOWA / THERMIC / SIDAS Södra/Mellan/Stockholm
Fredrik Lindmark
070-643 58 58
fredrik.lindmark@scantrade.se

Skofack LOWA / THERMIC / SIDAS Norr
Benke Engström
070-577 04 18
benke@engstrom.net

 

Kundtjänst

Dennis och Emma
031-335 01 50
order@scantrade.se

 

Ekonomi

Lotta Nilsson
031-335 01 50
lotta.nilsson@scantrade.se

 

VD

Jonas Georgsson
070-630 00 48
jonas.georgsson@scantrade.se

 

Scantrade Scandinavia AB är leverantör för den svenska och finska sportbranschen. Bolaget har i dag ansvaret för varumärkena Umbro, Nordica, Blizzard, Tecnica, Lowa, Rollerblade, Thermic, Smith, Sidas, Polaroid, Fibra och Proline. Man har huvudkontor i Ulricehamn och ingår i Scantradegruppen. Läs mer på www.scantrade.se .

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Granitbiten och Marmot går skilda vägar

11 kommentarer

Göran S: Det kan nämnas att varken Granitbiten eller ROSWI är distributör för de märken vi diskuterar. De är/var i bägge fallen agenter.

Nyhetsbrev

Få Sportfacks nyhetsbrev gratis varje vecka!



Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack
Denna sajt drivs av Egmont Publishing Digital AB, som är en del av Egmont Publishing AB. Egmont Publishing publicerar ett hundratal tidningar och webbplatser, däribland Hemmets Journal, Hus & Hem, Icakuriren, Vagabond, Kalle Anka och Bamse. Vi har även en omfattande verksamhet inom böcker, spel, aktivitetsprodukter och event, samt är snabbt växande inom e-handel och digitala marknadsföringstjänster. Egmont Publishing är en del av den nordiska mediekoncernen och stiftelsen Egmont som varje år delar ut mer än 120 miljoner kronor för att hjälpa utsatta barn och ungdomar. Läs mer på www.egmontpublishing.se/.

Egmont Publishing Digital, Pyramidvägen 7, 16991 Solna, Tel: 08-692 01 00, Orgnr: 556647-1842