Barnskospecialisten växer till sig
3 kommentarer
Fredrik Johansson: ...eller tvärtom?
Australiska kompressionsspecialisten 2XU har skrivit ett samarbetsavtal med Stockholmspolisens IF Triathlon. Avtalet ska stötta klubbens elitsatsning.
I ett pressmeddelande skriver parterna att triathlon är inne i en mycket stark tillväxtfas. Bara sedan 2010 har antalet medlemmar i Stockholmspolisens IF Triathlon (SPIF) ökat med 300 procent och klubben har idag över 200 aktiva medlemmar.
Nu vill klubben ta nästa steg. I samarbete med 2XU, som specialiserat sig på kompressionskläder, och Enervit (energiprodukter) drar SPIF igång en elitsatsning. Först ut är ett herrlag om fyra atleter i toppklass och under nästa år är målsättningen att etablera ett elitlag för damer. I planerna för nästa år ryms även ett talangprogram för ungdomar 14–19 år.
– Vi är stolta att få vara med och samarbeta med SPIF som är en ledande triathlonklubb med några av landets bästa triathleter. SPIF:s elitsatsning är verkligen seriös och vi tror och hoppas vi kan vara med och bidra till stora framgångar, säger Ted Ås, 2XU Sverige, i ett pressmeddelande.
Haglöfs och Mammut är två outdoorföretag som båda valt att satsa hårt på miljöarbetet. I deras senaste hållbarhetsrapporter står det klart att de lyckats överträffa målen.
Sedan 2010 har Team Sportia och En Svensk Klassiker haft ett samarbetsavtal. Nu går parterna ett steg till när officiella Klassikerbutiker lanseras inom ramen för Team Sportia.
Sverige har fått ett nytt löparskomärke. Nästa vår lanserar Salming sin första löparskokollektion.
Barnskospecialisten köper sajten uteungar.se för att bli mer en mer komplett aktör inom barnkonfektion och skor.
Diadora Sverige och distributören Wenaas sport og fritid kommer att vidta rättsliga åtgärder mot Nettos aktuella Diadora-kampanj.
Handskmakarna från Småland, Hestra, har prisats för sin design. Och prissumman är av den större storleken.
Puma har hittat en efterträdare till Franz Koch. Den 1 juli tillträder norrmannen Björn Gulden posten som vd för Puma.
E-handelns försäljning i detaljhandeln växer starkt. Om tio år kan den komma att uppgå till 268 miljarder kronor.
Den svenska sportbranschen är nominerat i fyra klasser när Retail Awards ska delas ut om en dryg vecka.
Footbalance har på kort tid blivit en etablerad sulleverantör i Sverige. Nu siktar företaget ännu högre.
Förra året flyttade SGLF-mässan till Malmö och blev The Nordic Golf Show. Konceptet blev en framgång och nu ska de ta nästa steg.
MBT var en sällan skådad framgång när plötsligt både huvudbolaget och den svenska distributören gick i konkurs. Nu är båda på fötterna igen.
Nu ökar tillströmningen av varumärken i Sverige. Från Danmark kommer nu hela sex nya att börja distribueras under 2013.
Alpingaraget Hammarby sjöstad testar ett nytt koncept. Under sommarhalvåret byts skidorna ut mot skor.
Sportmarket är mer än nöjda med Kozi Kidz första år i Sverige. Nu utökar företaget sin satsning på det brittiska barnklädesmärket.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen