Från catwalk till pist

Från catwalk till pist

Publicerad 2012-02-01 11:49

Modekungen Armani vill in i sportbranschen ordentligt. Under 2012 satsar företaget 150 miljoner kronor på att marknadsföra sin sportkollektion globalt.

Ski Hightech Jacket med byxor.

Satsningen mot vintersport inleddes för drygt sex år sedan på hemmaplan i Italien. För snart två år sedan togs beslutet att gå ut i hela Europa och på årets Ispomässa hade Emporio Armani en av de större montrarna. Det råder ingen tvekan om att satsningen är på allvar.

– Giorgio Armani själv har alltid varit sportintresserad och är en stor båtälskare. När företaget såg att det gick bra i Italien togs beslutet att gå in på fler marknader i Europa. Idag omsätter sportkollektionen omkring en halv miljard men man vill växa betydligt och under det här året lägger de 150 miljoner kronor på marknadsföring, säger Stefan Pehrsson som genom sitt företag Nortex marknadsför Armanis sportkollektion i Sverige.

Vintersportkollektionen är enorm och med tillbehör innehåller den ungefär 800 delar. Lejonparten är skidkläder men där finns även mycket dun, street, skor och en stor basic-kollektion som bygger på bomull och där företagets designer jobbat mycket logotypen. Tekniskt ska plaggen hålla hög nivå och skidkläderna har bland annat svetsade sömmar och 20 meters vattenpelare. Prisbilden beskriver Stefan Pehrsson som högre mellanpris.

Ski Urban Long Down Jacket.

 – De har sänkt prisbilden något och vi är absolut inte dyrare än Peak Performance. De fina skidställen är dyr mellanprisklass men dunplaggen börjar till exempel på 88 euro och T-shirts i basic-kollektionen börjar på 18 euro. Målsättningen med den här kollektionen är att det ska vara väldigt bra priser, säger Stefan Pehrsson.

Kommande införsäljning blir Stefan Pehrssons andra som ansvarig. Armaniprodukter finns redan på ett antal butiker men nu är målet att nå ännu fler butiker.

– Vi vill jobba med crossover-butiker som har både fashion och sport och som säljer mycket ytterplagg. Jag tror mycket på den här kollektionen, varumärket har en enorm attraktionskraft och tanken på lång sikt från Armanis sida är att det här ska bli en volymvara, säger Stefan Pehrsson.

On
Off

1 kommentarer

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Alpingaraget byter skidor mot skor

6 kommentarer

K. A: Jodåsatte, Skulle inteförvåna mej om vi snart ser Alpingaraget Bike också med ett nischsortiment utan asfaltscyklar med ett trettiotal modeller från scott, trek och specialized där man som...

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack
  • Sportfack 04-2013

  • Sportfack 03-2013

  • Sportfack 02-2013

  • Sportfck 01-2013

  • Sportfack 12-2012

  • Sportfack 11-2012

  • Sportfack 10-2012