Textstorlek

Hem » Nyheter » Pings nya skönhet

Pings nya skönhet

Pings nya skönhet

Publicerad 2012-01-27 12:53

Ping har ett rykte om sig att gör fantastiska klubbor som är lite tråkiga i designen. Det ska förändras. Nu ska klubborna bli lika vackra som de är bra och nya i-serien är ett bevis på det.

Vi såg förändringen redan förra året med järnklubban Anser. En järnklubba där precis alla detaljer hade en medveten och modern design som Taylormade och Callaway. Det designspråket känns igen i helt nya i20 som är klubban för golfare med ambitioner.

– Nya i-serien vänder sig till en större målgrupp än vad serien har gjort tidigare, säger Pings designchef Brad Schweigt. Dels har vi gjort den mer förlåtande för att göra den mer spelbar för de som inte är singelhandicapare och dels har vi gjort den mer bladliknande i utseendet för att locka de som tidigare valt en ren bladklubba.

Järnklubban i i-serien är ett perfekt exempel på årets stora trend inom golfklubbor – järnset som vid stancen ser ut som en bladklubba men som är betydligt mer förlåtande. I i-serien finns självklart också en driver, fairwaywoods och hybrider. Alla dessa träklubbor har fått en mattsvart yta på klubbhuvudet som inte bara är vackert utan också ger en bättre aerodynamik vilket ger högre svinghastighet.

Pings designchef Brad Schweigt med nya drivern i20.

On
Off

0 kommentarer

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Budget Sport lanseras i Sverige

9 kommentarer

Franc: Ser mera ut att blir ett slags SKOPUNKTEN - man känner lukten vid ingången - Kinavaror

Platsannonser

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack

Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids Business samt branschregistret Sportregistret.

På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.

Beställ prenumeration och betala direkt online

  • Sportfack 02-2012

  • Sportfack 01-2012

  • Sportfack 12-2011

  • Sportfack 11-2011

  • Sportfack 11-2011

  • Sportfack 11-2011

  • Sportfack 11-2011

Egmont logo
© Egmont Tidskrifter