Ledaren: Webben när den är som sämst

Ledaren: Webben när den är som sämst

Publicerad 2012-01-09 07:00

Läs den här texten:"# Pump ®-teknik: Reebok proprietär Pump ®-teknik kan du eliminera naturliga luckor runt ankeln. Genom att styra mängden luft i den inre kammaren kan du anpassa och förebygga häl lyft, vilket resulterar i förbättrad stabilitet. Pumpen ger en ultimat nivå av personalisering komfort att justera till en enskild foten # Pro Armour ™ IV: Lätt Pro Armour ™ IV paket med strategiskt förstärkta inbyggda zoner ger strukturellt stöd ökad stabilitet # Dual Zone Liner med Tacky Nash & Tålig Clarino: Håller foten torr samtidigt stärka fot lås # filt Skum Hybrid Pro Plös: Formgjutna form ger en bekväm samtidigt minimera plös twist # Skatelock ™: Reebok proprietär Skatelock ™ kan du isolera två olika snörning zoner att dra åt de tre översta öglorna oberoende av framfoten." Sic.

Förstod du något? Tror du att en kund skulle förstå något? Texten är hämtad från en svensk e-butik och är ett exempel på när webben är riktigt dålig. Istället för att skriva en inspirerande text om produkten har de kört Google Translate eller annat översättningsprogram på en amerikansk text. Det blir VM i särskrivning och helt obegripligt när de översätter delar av teknologier och inte ens är nära att hålla sig till svenska språk- och skrivregler som exempelvis punkt mellan meningar. Å andra sidan är det gratis.

Nu är inte den här butiken ensam om att göra ett dåligt jobb på webben. När jag skulle leta reda på fakta till det här numret om några skridskor så stötte jag på det ena dåliga exemplet efter det andra. Inte ens tillverkarna var så stolta över sina produkter att de försökte förklara alla detaljer och teknologier och en e-handlare beskrev en skridsko för 2 500 kronor med att den finns i halvnummer. Fanns det verkligen inget mer att säga och är tillgång till halvnummer det som får kunden att slå till?

Webben är en fantastisk källa med information men precis som med allt annat gäller det att göra det bra annars blir det bara skit av alltihop.

Jag blir ledsen när jag ser dåliga exempel i sporthandeln och tyvärr är de mycket vanligare på nätet än i verkliga butiker. Låga priser i all är men utan kompetens och glöd så kommer det inte att fungera. Speciellt inte nu när Sverige har fått flera nya lågprisaktörer som inte bara lockar med lågt pris utan också kunnig personal som själva är aktiva med det de säljer.Min uppmaning till alla leverantörer och butiker som finns på nätet är att göra jobbet på riktigt och utnyttja nätets fördelar med informationsöverflöd i både text, bild och film.

Vi hörs!
Martin Willners

On
Off

9 kommentarer

  • Bumles golf har känsla för konfektion

    Bumles golf har känsla för konfektion

    Hos Bumles Golf spelar konfektionen inte andrafiolen. Tack vare personlig service och ett genomtänkt sortiment säljer butiken konfektion för flera miljoner varje säsong.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-04-12 10:22

  • Warrior räds ingen motståndare

    Warrior räds ingen motståndare

    Warrior, så heter fotbollens senaste varumärke. Med Liverpool som murbräcka ska amerikanska Warrior bli ett av världens största fotbollsvarumärken.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-04-12 10:03

  • Hundraåringen som reste sig på nio och vann

    Hundraåringen som reste sig på nio och vann

    Didriksons Regnkläder fyller 100 år i år men det var extremt nära att företaget begravdes vid 85 års ålder. I dag är de starkare än någonsin.

    Artiklar Martin Willners, 2013-03-27 14:02

  • Dynastar vill vara på toppen

    Dynastar vill vara på toppen

    Dynastar är varumärket som vågar ställa krav på sina åkare. I gengäld vill de hjälpa kunderna att överträffa sig själva och bli bättre skidåkare.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-03-18 14:35

  • Casall tar nästa steg

    Casall tar nästa steg

    Casall har gått från att vara den ständiga ja-sägaren till att vara betydligt restriktivare i sin försäljning. Nu ska företaget upp ytterligare en nivå. Fast till skillnad från i ungdomen ska expansionen ske kontrollerat.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-03-18 14:10

  • Andmotion – Butiken som aldrig står still

    Andmotion – Butiken som aldrig står still

    Många nätbutiker slåss med pris. Inte Andmotion. Deras främsta konkurrensmedel ska vara kunskap, service och ett stort utbud av premiumprodukter.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-01-18 11:11

  • Berörd...och förförd?

    Berörd...och förförd?

    Skaka hand med kunden som en del av säljsamtalet, kan det vara något? Absolut. I alla fall när det gäller vissa kunder.

    Artiklar Magnus Reithner, 2013-01-16 12:16

  • Sökes: Engagerat och nyfiket branschfolk

    Sökes: Engagerat och nyfiket branschfolk

    Nya uppstickare, heta produktnyheter, initierade föreläsningar och en möjlighet att känna av vart vindarna blåser. Ändå uteblir folk från branschens största och oberoende mässa Swesport. Svenskt Sportforums Claes Forsberg har svårt att förstå varför.

    Artiklar Jenny Olsson, 2013-01-11 11:23

  • Snart dags för Swesport

    Snart dags för Swesport

    Om knappt två veckor är det dags för den svenska sportbranschens största fackmässa, Swesport. Som vanligt är mässan en samlingsplats för branschfolk och en plats för affärer, nätverkande och spaning efter de hetaste nya produkterna.

    Artiklar Christer Flythström, 2013-01-10 11:04

  • Ledare: Står ni på tå?

    Ledare: Står ni på tå?

    Hur står sig sporthandeln i konkurrens med andra segment i detaljhandeln? Inte alls bra hävdar jag efter min sommarturné till olik butiker.

    Artiklar Martin Willners, 2012-10-24 09:53

  • Jaguarverken: Ständigt på språng

    Jaguarverken: Ständigt på språng

    Engagemang för cykel, företagsamhet och norrländsk vänlighet har lagt grunden till Jaguarverkens framgångar. Närhet till de mindre handlarna och en elektrifiering av branschen ska leda företaget ännu längre.

    Artiklar Magnus Reithner, 2012-10-06 13:29

  • Sportfack besöker: Cykel & Fjäll i Falun

    Sportfack besöker: Cykel & Fjäll i Falun

    I mer än 25 år har Lars Myrberg jobbat i cykelbutik i Falun. En stad där cykling har både anor och framtid. Hans framgångar som entreprenör har till stor del att göra med hans engagemang i både cykelprodukter och cykelkulturen.

    Artiklar Christer Flythström, 2012-10-05 11:39

  • Mårten Nydahl styr Cycleurope

    Mårten Nydahl styr Cycleurope

    Mårten Nydahl är en ung och modern företagsledare och tillika Cycleuropes nye vd. Hans grundfilosofi är att jobba med folk som är självgående och att hålla fingrarna borta från deras ansvarsområden. Ödmjuk inför andras kompetens helt enkelt.

    Artiklar Tore Tobiasson, 2012-10-03 10:47

  • Årets leverantör 2012: Cykel

    Årets leverantör 2012: Cykel

    Under de stora tourerna hör utbrytningar till spelet men oftast är det de som kör vidare enligt upplagd taktik som vinner i långa loppet. Därför är det föga förvånande att Skeppshult är tillbaka i toppen efter förra årets utbrytning av Trek.

    Artiklar Martin Willners, 2012-10-02 09:42

  • Så blir ni det ansvarsfulla företaget

    Så blir ni det ansvarsfulla företaget

    I nya boken ”The Responsible Company” berättar Patagonias grundare Yvon Chouinard om hur det gick till när företaget bestämde sig för att göra lite mindre skada. En bok väl värd att läsa.

    Artiklar Håkan Stenlund, 2012-10-01 15:44

Läs mer

  • Senaste
  • Mest läst
  • Mest kommenterat

Kom in i diskussionen

Detta innehåll är skapat av Sportfacks besökare

Diadora i strid med Netto

3 kommentarer

mARKETING: Bra agerat av PL; Bättre PR för Diadora, som ger mkt större varumärkeskännedom för märket är svårt att få på en dag & helt gratis till på köpet... Konsumenten har snart glömt att Netto försökt...

Börskurser

Artikelkommentarer

Prenumerera på Sportfack
  • Sportfack 04-2013

  • Sportfack 03-2013

  • Sportfack 02-2013

  • Sportfck 01-2013

  • Sportfack 12-2012

  • Sportfack 11-2012

  • Sportfack 10-2012