Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Nu är det slut på det slappa livet, undanflykter och en chokladkaka till lunch. Sportfack utmanar dig på en tävling som också gör ditt liv bättre. Vågar du ställa upp?
Jag har nog aldrig blivit mer förvånad.
I höstas, på väg till ett 30-minuters lunchpass på gymmet, utmanade plötsligt vår formgivare Pelle Jansson mig på att springa en halvmara till sommaren.
För dig som inte känner Pelle kan jag berätta att han inte direkt är den som gett träningen ett ansikte. Han kallas för sugröret på grund av sin kroppsform och ett par dagar före utmaningen hade han gjort ett försök på gymmets löpband. Han klev av det tolv minuter senare och gick utan ett ord in i duschen.
Att hans utmaning kändes ganska vågad är att uttrycka sig mycket milt. Han hade plötsligt utmanat mig på att springa 21.098 meter. Tio, kanske tolv, gånger hans senaste löppass. Minst två timmars löpning.
Jag som precis sprungit mitt livs första millopp kände mig väldigt skeptisk, dubbla distansen verkade som något omöjligt och jag hade tidigare inte ens tänkt tanken.
Pelle skulle dock inte slippa undan det plötsliga infallet. Jag kollade upp att det finns en halvmara i Stockholm i slutet av sommaren och nu hade vi en deal - vi hade också en morot för att hålla igång under hela vintern.
Nu är det så här att Pelles utmaning har vuxit. Den omfattar inte bara mig. Mattias har redan hoppat på och dessutom har vi fått med oss Puma på utmaningen i och med att de ställer upp med tio starter i Stockholm Halvmaraton 11 september 2010. Kvar finns alltså sju friplatser och du kan få en av dem.
Om två gamla skateboardåkare och en skyttekung i Korpens lägre divisioner tror sig klara av en halvmara så kan vem som helst fixa det. Vi utmanar därför sportbranschen att springa med oss. Tiden i loppet är betydelselös, det som räknas är att ta sig i mål. Alla kommer att vara vinnare och vi kommer att skriva om deltagarna och alla förberedelserna i Sportfack under hela året fram till loppet.
Visa att du inte är den som backar för en utmaning. Skicka ett mail till mig på martin@sportfack.se så kan en av de sju friplatserna bli dina.
För att öka dina chanser att klara av utmaningen så kommer du att få ett träningsupplägg av ingen mindre än Anders Szalkai - en av Sveriges bästa marathonlöpare och ansvarig för Pumas löparsatsning i Sverige. Det och det faktum att hela sportbranschen kommer att veta om att just du antagit utmaningen gör att bryta efter halva loppet inte är ett alternativ.
Vågar du anta utmaningen eller är Sportfack de enda i sportbranschen med lite stolthet i kroppen?
Vi hörs
Martin Willners
Många åker till Ispo för att se innovationer och nya spännande produktlösningar. De besökare som kom till svenska Marsblades monter blev inte besvikna.
Eva Karlson, vd på Houdini Sportswear, utsågs idag till Årets Kvinna i sportbranschen. Priset delades ut på Swesport av Sveriges jämställdhetsminister Nyamko Sabuni.
Det är bara ett drygt halvår sedan den första Specialized-konceptbutiken slog upp sina dörrar i Stockholm. Verksamheten har kommit igång bra trots olyckskorparnas kraxande att det inte gick att driva en cykelbutik med bara ett varumärke.
2011 kommer säkerligen att bli ihågkommet för att varuhusjätten Decathlon kom till Sverige samtidigt som de stora kedjorna öppnade olika varianter av megastores. 2011 var också året då elektroniken och apparna definitivt tog sin plats i sportbranschen.
Alla kan bli chefer enligt Susanna Lindberg. Hon borde veta. Efter över 30 år i detaljhandeln, varav över 20 som butikschef, vet hon det mesta som är värt att veta om butikschefsjobbet.
På Team Sportia i Uppsala erbjuds kunderna specialexpertis på tre områden: cykel, längdskidåkning och skor. Dessutom satsar butiken på olika kundevent och specialarrangemang. Det är ett koncept som börjar ge resultat.
Företaget Gore har världens märkligaste affärsidé. Istället för att utgå från ett segment eller en målgrupp utgår de ifrån materialet PTFE och gör alla möjliga produkter av det. Från konstgjorda blodkärl och luftfilter till gitarrsträngar och funktionsmaterial.
Den dansksvenska duon kommer från ingenstans och vinner efterfrågansklassen överlägset. Recept: Lyssna till vad marknaden vill ha och se till att butikerna tjänar pengar.
Fyra segrar på sex år är något i hästväg. För Asics är det verklighet. Hemligheten stavas långsiktighet, konsekvent agerande och enkelhet.
Asics hann bara vara borta från tronen i ett år. Genom stabila resultat i samtliga sju kategorier tar sig Asics tillbaka till den absoluta toppen av Årets Leverantör.
Golfbranschen är full av fantastiska innovationer och vackra produkter. Därför startade Sportfack produkttävlingen Årets Golfprodukter för att hylla de som hyllas bör. Vinnarna presenterades på Golfmässan 2011 och här är alla pristagarna med motiveringar och glada miner.
Rötter, tradition och ett öppet sinne för innovationer. Det är ledorden bakom textilföretaget Segers strategi och verksamhet. Ett recept som funkat i över 60 år.
Sverige har fått en ny sportkedja. Efter 18 månaders förberedelser har Usports öppnat en imponerande butik på 5 000 kvadratmeter med över 22 000 artiklar. Häng med på en rundtur både i butiken och i konceptet.
Bara veckor efter det att Usports öppnade sin första butik är det dags igen. Efter flera års förberedelser öppnar Decathlon imorgon sin första butik i Sverige. På mindre än en månad har Sverige fått sin andra nya sportkedja.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack
även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids
Business samt branschregistret Sportregistret.
På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset
av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.