Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Sportfack fyller moppe.
För 15 år sedan, i januari 1993, skickades nummer noll av Sportfack ut till landets sportbutiker. Bosse och Marion Areng hade sett att det fanns ett hål på den svenska tidningsmarknaden - den växande sportbranschen hade ingen bra tidning som kunde inspirera, informera och utbilda. Vid köksbordet i Järpen, och senare i Produkthuset i Åre, drogs planerna upp för vad tidningen skulle innehålla och vilket tilltal den skulle ha. I stort sett består dessa värden idag.
Redan från början bestämdes att Sportfack skulle vara en mötesplats för sportbranschen. Alla skulle få komma till tals och synas i tidningen: butiker, leverantörer, mässor, reklambyråer, konsumenter och andra aktörer på marknaden. En annan viktig del i tidningen var nyhetsbevakningen och information om nya produkter. Redan från början bestämdes också att Sportfack skulle jobba för att utveckla den svenska sportbranschen genom att visa på det goda exemplet. Genom att berätta vad butik A och leverantör B gör bra kan butik C och leverantör D få idéer om hur de kan bli bättre.
Så jobbar vi fortfarande.
En hel del saker har dock förändrats med Sportfack sedan starten. Pappret har blivit vitare, hela tidningen trycks i färg, antalet nummer per år har utökats till tolv, nyheter och platsannonser finns även på nätet, bilderna har fått större utrymme, vi satsar mer på trendrapporter och Businessbilagor om golf, cykel, vintersport och barn har tillkommit.
Jag hoppas att ni tycker att Sportfack har vuxit med åren. Något som definitivt utvecklats åt rätt håll sedan Sportfack grundades är den svenska sportbranschen. Butikerna har blivit snyggare och effektivare och sortimentet har både breddats och fördjupats. Kedjorna har, på gott och ont, vuxit sig starkare och satt ribban på en nivå för alla andra att följa.
Leverantörerna har också följt med i utvecklingen. Det gäller inte minst de svenska varumärkena som skördar stora exportframgångar just nu. Logistiken är på en helt annan nivå, fusioner har gjort att de som bara jobbar med ett varumärke är sällsynta idag, produkterna har utvecklats enormt och säljarna är ute på fältet i en helt annan utsträckning.
De som säger att det var bättre förr jobbar inte i sportbranschen.
Vi ses
Martin Willners
Många åker till Ispo för att se innovationer och nya spännande produktlösningar. De besökare som kom till svenska Marsblades monter blev inte besvikna.
Eva Karlson, vd på Houdini Sportswear, utsågs idag till Årets Kvinna i sportbranschen. Priset delades ut på Swesport av Sveriges jämställdhetsminister Nyamko Sabuni.
Det är bara ett drygt halvår sedan den första Specialized-konceptbutiken slog upp sina dörrar i Stockholm. Verksamheten har kommit igång bra trots olyckskorparnas kraxande att det inte gick att driva en cykelbutik med bara ett varumärke.
2011 kommer säkerligen att bli ihågkommet för att varuhusjätten Decathlon kom till Sverige samtidigt som de stora kedjorna öppnade olika varianter av megastores. 2011 var också året då elektroniken och apparna definitivt tog sin plats i sportbranschen.
Alla kan bli chefer enligt Susanna Lindberg. Hon borde veta. Efter över 30 år i detaljhandeln, varav över 20 som butikschef, vet hon det mesta som är värt att veta om butikschefsjobbet.
På Team Sportia i Uppsala erbjuds kunderna specialexpertis på tre områden: cykel, längdskidåkning och skor. Dessutom satsar butiken på olika kundevent och specialarrangemang. Det är ett koncept som börjar ge resultat.
Företaget Gore har världens märkligaste affärsidé. Istället för att utgå från ett segment eller en målgrupp utgår de ifrån materialet PTFE och gör alla möjliga produkter av det. Från konstgjorda blodkärl och luftfilter till gitarrsträngar och funktionsmaterial.
Den dansksvenska duon kommer från ingenstans och vinner efterfrågansklassen överlägset. Recept: Lyssna till vad marknaden vill ha och se till att butikerna tjänar pengar.
Fyra segrar på sex år är något i hästväg. För Asics är det verklighet. Hemligheten stavas långsiktighet, konsekvent agerande och enkelhet.
Asics hann bara vara borta från tronen i ett år. Genom stabila resultat i samtliga sju kategorier tar sig Asics tillbaka till den absoluta toppen av Årets Leverantör.
Golfbranschen är full av fantastiska innovationer och vackra produkter. Därför startade Sportfack produkttävlingen Årets Golfprodukter för att hylla de som hyllas bör. Vinnarna presenterades på Golfmässan 2011 och här är alla pristagarna med motiveringar och glada miner.
Rötter, tradition och ett öppet sinne för innovationer. Det är ledorden bakom textilföretaget Segers strategi och verksamhet. Ett recept som funkat i över 60 år.
Sverige har fått en ny sportkedja. Efter 18 månaders förberedelser har Usports öppnat en imponerande butik på 5 000 kvadratmeter med över 22 000 artiklar. Häng med på en rundtur både i butiken och i konceptet.
Bara veckor efter det att Usports öppnade sin första butik är det dags igen. Efter flera års förberedelser öppnar Decathlon imorgon sin första butik i Sverige. På mindre än en månad har Sverige fått sin andra nya sportkedja.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen
Fredrik Johansson om Intersports paus
77 kommentarer
c: Till IS: Att du bara orkar skriva ngt du inte har den blekaste aning om. C
Jobbar du i sportbranschen ska du självklart ha ditt eget exemplar av Sportfack.
En prenumeration på Sportfack innehåller förutom 12 nummer av Sportfack
även våra specialutgåvor Snow Business, Golf Business, Bike Business och Kids
Business samt branschregistret Sportregistret.
På ett år får du över 700 sidor initierad information om sporthandeln till priset
av vad det kostar att köpa in ett par löparskor.
Beställ en prenumeration för 795 kronor.
Ditt bästa inköp det här året.