1 kommentar
Puma: Snark!!!
Intersport flyttar till Göteborg. Under senvåren nästa år går flyttlasset för kedjans huvudkontor från Jönköping till Göteborg. Orsakerna bakom flytten är enligt Intersport Göteborgs ställning som storstadsregion. Koncentrationen av intressenter i regionen skapar möjlighet till ökade kontakter vilket ska stärka organisationen, skriver kedjan i ett pressmeddelande.
- Att flytta vårt huvudkontor till Göteborg är ett naturligt steg i vår utveckling och en förutsättning för företagets framgång. Det är ett stort och avgörande beslut för Intersports framtid, säger Intersports vd Fredrik Johansson i ett pressmeddelande.
Kvar i den 29.000 kvadratmeter stora fastigheten i Jönköping, som hyresgäster, blir Intersport Ekonomiservice AB och lagerverksamheten. Tanken är att Intersport Ekonomiservice AB ska utvecklas till ett administrativt kärncentrum för hela Intersport. På lagersidan ska kedjan samarbeta med speditionsföretaget DHL gällande 3PL (tredjepartslogistik). Samarbetet kommer att innebära en utveckling av den befintliga lagerverksamheten men även en gemensam satsning mot ett sportlogistiskt center i Jönköping. Ett naturligt steg med tanke på att Intersport inom några år avser att låta 80 procent av kedjans varuflöde gå genom lagret i Jönköping. I dagsläget tar en tredjedel av varorna vägen över Jönköping.
- Jönköping är en ideal plats för distribution för detaljhandeln. Med vårt samarbete kommer vi att kunna tillgodose alla våra intressenter med en ännu bättre produkt, säger Fredrik Johansson.
Samtliga 74 medarbetare vid huvudkontoret i Jönköping erbjuds att flytta med till Göteborg.
Av: Magnus Reithner
Österrikiska Blue Tomato har redan en svensk nätbutik. Med en ny stark ägare i ryggen är det inte omöjligt att vi snart även får en fysisk Blue Tomato-butik i Sverige.
Sportbranschen ökade med nästan två miljarder kronor förra året. Trots det ökade ingen av de större kedjorna särskilt mycket.
Hos Bumles Golf spelar konfektionen inte andrafiolen. Tack vare personlig service och ett genomtänkt sortiment säljer butiken konfektion för flera miljoner varje säsong.
Warrior, så heter fotbollens senaste varumärke. Med Liverpool som murbräcka ska amerikanska Warrior bli ett av världens största fotbollsvarumärken.
Didriksons Regnkläder fyller 100 år i år men det var extremt nära att företaget begravdes vid 85 års ålder. I dag är de starkare än någonsin.
Dynastar är varumärket som vågar ställa krav på sina åkare. I gengäld vill de hjälpa kunderna att överträffa sig själva och bli bättre skidåkare.
Casall har gått från att vara den ständiga ja-sägaren till att vara betydligt restriktivare i sin försäljning. Nu ska företaget upp ytterligare en nivå. Fast till skillnad från i ungdomen ska expansionen ske kontrollerat.
Många nätbutiker slåss med pris. Inte Andmotion. Deras främsta konkurrensmedel ska vara kunskap, service och ett stort utbud av premiumprodukter.
Skaka hand med kunden som en del av säljsamtalet, kan det vara något? Absolut. I alla fall när det gäller vissa kunder.
Nya uppstickare, heta produktnyheter, initierade föreläsningar och en möjlighet att känna av vart vindarna blåser. Ändå uteblir folk från branschens största och oberoende mässa Swesport. Svenskt Sportforums Claes Forsberg har svårt att förstå varför.
Om knappt två veckor är det dags för den svenska sportbranschens största fackmässa, Swesport. Som vanligt är mässan en samlingsplats för branschfolk och en plats för affärer, nätverkande och spaning efter de hetaste nya produkterna.
Hur står sig sporthandeln i konkurrens med andra segment i detaljhandeln? Inte alls bra hävdar jag efter min sommarturné till olik butiker.
Engagemang för cykel, företagsamhet och norrländsk vänlighet har lagt grunden till Jaguarverkens framgångar. Närhet till de mindre handlarna och en elektrifiering av branschen ska leda företaget ännu längre.
I mer än 25 år har Lars Myrberg jobbat i cykelbutik i Falun. En stad där cykling har både anor och framtid. Hans framgångar som entreprenör har till stor del att göra med hans engagemang i både cykelprodukter och cykelkulturen.
Mårten Nydahl är en ung och modern företagsledare och tillika Cycleuropes nye vd. Hans grundfilosofi är att jobba med folk som är självgående och att hålla fingrarna borta från deras ansvarsområden. Ödmjuk inför andras kompetens helt enkelt.
Sök efter varumärken och leverantörer i Sportregistret
Kom in i diskussionen